عزت‌اللهی : هیچ کودتایی علیه اسکوچیچ نکردیم

سعید عزت‌اللهی می‌گوید ، دراگان اسکوچیچ تلاشش را کرد و زحمتش را کشید و باید احترام او به عنوان سرمربی تیم ملی حفظ شود .

هافبک دفاعی باتجربه ی تیم‌ملی که حالا به جمع بازیکنان باسابقه ی تیم ایران نیز اضافه شده ، در آستانه ی دومین تجربه ی جام جهانی خود در گفت و گو با خبرنگار ما به حضور کارلوس کی‌روش و جدایی دراگان اسکوچیچ پرداخته و به سوالات در مورد تیم ملی و همچنین وضعیت باشگاهی خودش پاسخ داده است .

این گفت و گو را در ادامه می‌خوانید :
* از وضعیتت در وایله شروع کنیم ؛ اوضاع چه طور است ؟
عزت‌اللهی : من قرارداد داشتم و در شروع فصل چون خودم هم دوست داشتم که در یک باشگاه دیگر بازی کنم ، برای تمرینات پیش فصل نیامدم . پیشنهاداتی بود اما توافق حاصل نشد و سر مسایل مالی به توافق نرسیدیم . بنابراین من ترجیح دادم برگردم تمریناتم را شروع کنم و الان هم نزدیک دو هفته است که شرایط بدنی‌ام آماده ی بازی شده اما باتوجه به این که از شروع فصل در کنار تیم نبودم ، زمان می‌برد وارد ترکیب اصلی شوم .

* این بازی به میدان نرفتی ؟
عزت‌اللهی : بازی قبلی حضور داشتم اما این بازی چون عقب بودیم سرمربی ترجیح داد بازیکنان هجومی وارد زمین شوند تا نتیجه تغییرکند .

* شاید سوال خیلی از طرفداران فوتبال این باشد که چرا برای جدایی با باشگاه وایله به توافق نرسیدی ؟
عزت‌‎اللهی : باتوجه به انتقالی که به قطر داشتم و سود بزرگی که وایله داشت ، آن ها می‌خواستند همچین انتقالی باشد . اما من دوست نداشتم امسال و در سال جام جهانی در قطر بازی کنم و ترجیحم اروپا بود . وایله هم به هیچ عنوان نمی‌خواست من را قطعی بفروشد و به دنبال فروش قرضی بود که برای یک باشگاه اروپایی خیلی دشوار است که بازیکنی را قرضی بخرد و هزینه کند و بعد عواید فروشش به باشگاه دیگری برسد . این مشکلات خیلی وجود داشت و کسی هم نمی‌دانست اما این‌ها خیلی تاثیرگذار است در انتقال یک بازیکن . وایله می‌خواست من را قرضی بدهد تا بعد از جام جهانی به فروش برساند و به درآمدزایی برساند و به همین خاطر پیشنهادات به جایی نرسید .

* دوست داری در مورد پیشنهادات چیزی بگویی ؟
عزت‌اللهی : از هلند بود اما چیزی که رسمی برای باشگاه آمد از پرتغال بود و همچنین یک باشگاه خوب از دانمارک . حالا که نشده خوب نیست اسم ببریم . صحبت‌های دیگری هم با جاهای دیگر شد اما بعضی از آن ها را خودم دوست نداشتم و آن هایی که علاقه‌مند بودم ، موردنظر باشگاه قرارنگرفت .

* در مورد ایران هم مثل همیشه بحث وجود داشت و به نظر این بار جدی‌ترین مشتری‌ات تراکتور بود ؛ باتوجه به حضور بردیف ، آیا با او مذاکره‌یی کردی ؟
عزت‌اللهی : من همه چیز را صادقانه می‌گویم و دروغی ندارم . روز اولی که او به ایران آمد ، چون او مربی‌ام بود و برایم زحمت کشیده بود ، من به دیدنش رفتم و در هتل اسپیناس باهم دیدار کردیم و صحبت داشتیم . او بحث را با من مطرح کرد و من گفتم که قرارداد دارم و تصمیم‌گیرنده من نیستم . کما این که خودم هم دوست داشتم در اروپا بازی را ادامه دهم اما بعد از آن هیچ بحثی مطرح نشد و فقط ایشان چند باری به من پیام فرستاد و گفت هر موقع که فکر کردی می‌توانی بیایی ، بیا . باشگاه من هم علاقه نداشت من به ایران بروم و آن جا بازی کنم . فقط تراکتور هم نبود و باشگاه‌های دیگری بودند و جا دارد از آن ها تشکر کنم .

* یعنی مذاکره مستقیم با آقای زنوزی نداشتی ؟
عزت‌اللهی : به هیچ وجه . من با هیچکسی در داخل باشگاه تراکتور مذاکره نکردم و بحث مالی هم مطرح نشد و فقط با آقای بردیف صحبت کردیم . البته این شایعات طبیعی است و مشکلی هم وجود ندارد اما من با هیچ باشگاهی به صورت رسمی مذاکره نکردم .

* مذاکره با جواد نکونام و فولاد چه طور ؟
عزت‌اللهی : بله دقیقاً همین طور . آقای نکونام قبلاً مربی من بود و خیلی به من لطف دارد و قبلاً هم در تیم ملی مربی من بود . تماس گرفتند ، صحبت کردیم و من وضعیتم را توضیح دادم . ایشان مثل یک برادر بزرگ تر به من کمک کرد و گفت تا جایی که می‌توانم فوتبالم را در اروپا ادامه بدهم اما گفتند هر موقعی که خواستی بیایی فوتبال ایران ، به من بگو .

* با استقلال و پرسپولیس هم مذاکره کردی ؟
عزت‌اللهی : صحبت‌هایی بود اما به صورت مستقیم صحبت نکردند . افرادی که بودند در باشگاه ، صحبت هایی را با پدرم انجام دادند و زنگ زدند اما به صورت رسمی نبود . همه جای دنیا این طور است که وضعیت بازیکن را می‌سنجند و بعد پیشنهاد می‌دهند و این جا هم به این شکل بود که وقتی دیدند امکان جدایی ندارم ، دیگر حرفی به میان نیامد .

* وقتی رفتی وایله و بعد الغرافه خیلی‌ گفتند این یک گام رو به عقب است و انتظار داشتند بعد از آن به ایران بیایی .
عزت‌اللهی : خیلی‌ لیگ دانمارک را دنبال نمی‌کنند و نمی‌دانند کیفیتش چه قدر است . اگر تیم ملی دانمارک به راحتی به جام جهانی رسید و در یورو عملکرد خوبی داشت ، قطعاً به خاطر لیگ قدرتمند است که بازیکنانی را درست کرده که ترانسفر شدند . بعضی‌ می‌گویند وای لیگ دانمارک این طور است اما واقعاً حرف های شان درست نیست . دانمارک سهمیه ی مستقیم لیگ اروپا و لیگ قهرمانان و کنفرانس ندارد اما تیم هایش رفتند در پلی آف حریفان را بردند و این نشانه ی کیفیت لیگ است .
* الغرافه چه طور ؟
عزت اللهی : به نظرم در آن مقطع این انتقال نیاز بود . همیشه هم گفتم از لحاظ مالی پیشنهادی بود که رد کردنش خیلی سخت بود و از نظر فوتبالی هم موقعیت خوبی بود . چون هم در لیگ قهرمانان بودند . الغرافه هم تیم کوچکی در قطر نیست . در آن مقطع باتوجه به این که وضعیت وایله خوب نبود ، من این تصمیم را گرفتم که این تجربه را داشته باشم و اصلاً قرارداد قرضی بود . من سه ماه آن جا بودم و از لحاظ فنی هم چون مربی خوبی بالای سر ما بود ، شرایط خوبی بود . کار کردن با آقای استراماچونی خیلی چیزها به من اضافه کرد و من از این تصمیم پشیمان نیستم . الان هم فکر کنم در سال جام جهانی ، حضور در دانمارک به من کمک می‌کند ، چون یک فوتبال فیزیکی و خوبی است و از لحاظ جسمانی خیلی به من کمک می‌کند .

* برسیم به بحث تیم‌ملی . درست است که در لیست اسکوچیچ نبودی ؟
عزت‌اللهی : نمی‌دانم . من خبرش را شنیدم اما به صورت رسمی در جریان نبودم .

* اما با آمدن کی‌روش دیگر در لیست قرارگرفتی .
عزت‌اللهی : ایشان هیچ نیازی به تعریف و تمجید ندارد و قطعاً یکی از بزرگ ترین مربیان تیم های ملی ما بوده که خیلی از کارها برای تیم‌ملی کرده و به تغییر نسل کمک کرده . او تغییر نسل را طوری پیش برد که هیچ آسیبی به بدنه ی تیم ملی نرسید . در این تایمی که تا جام جهانی داشتیم ، فکر می‌کنم بهترین کسی است که می‌توانست سرمربی تیم ملی شود . بدنه ی تیم ملی در این سال ها تغییر نکرد و اکثر کسانی که در دوره ی آقای ویلموتس و اسکوچیچ دعوت شدند ، از شاکله ی تیمی بودند که خود آقای کی‌روش به تیم‌ملی آورد . برگشت ایشان هم قوت قلبی برای تیم‌ملی است و هم می‌تواند انسجام و همدلی را به تیم ملی برگرداند و البته همه ی این‌ها باید دست به دست هم بدهد تا مسوولین کاری کنند که طوری به جام جهانی برویم ، مردم احساس غرور کنند .

* به نظرت با کی‌روش شانس بیشتری برای صعود داریم ؟
عزت‌اللهی : من همیشه وقتی می‌خواهم از پله بالا بروم ، بالاترین نقطه را نمی‌بینم و پله پله بالا می‌روم . خودم به عنوان یک بازیکن تیم ملی ، فکر می‌کنم آقای کی‌روش باتوجه به حضور در تیم‌ملی ، کار کردن در انگلیس و تجربه ی حضور در جام جهانی ، خیلی به تیم ملی کمک خواهدکرد و آمادگی فکری و ذهنی بازیکنان را بهتر خواهدکرد اما ما باید فقط به بازی اول مقابل انگلیس فکر کنیم . هر بازی نقشه و پلن خودش را دارد و نباید این سوال را مطرح کنیم . شاید اصلاً شرایط طوری شد که با سه مساوی صعود کنیم و این چیزی نیست که از الان پیش‌بینی کنیم ، باید سعی کنیم که مردم احساس غرور کنند .

* تو یکی از کسانی بودی که در دوره ی ویلموتس به تیم ملی دعوت نشدی اما در زمان اسکوچیچ مهره ی فیکس تیم ملی بودی .
عزت‌اللهی : من همیشه ترجیح می‌دهم در راستای شرایط فنی سرمربی حرکت کنم و در دوره ی آقای اسکوچیچ هم این طور بود . جا دارد این جا از او تشکرکنم بابت زحماتی که برای تیم ملی کشید . هرکسی که برای تیم‌ملی حتی یک روز هم خدمت می‌کند ، مستحق تشکر است . حالا شرایط بالا پایین همه جای فوتبال هست و شاید از نظر اردویی و … کم و کاستی‌هایی وجود داشته اما چیزی که مسلم است ، من همیشه سعی کردم احترام ایشان را حفظ کنم و رابطه ی خوبی داشته باشیم . بعد از دوره ی آقای ویلموتس که خیلی از لژیونرها از جمله من و علیرضا به تیم‌ملی دعوت نمی‌شدیم و دلیلش را هم نفهمیدیم ، آقای اسکوچیچ شاکله ی تیم‌ملی را برگرداند و با زحمت بچه‌ها و حس خواستنی که بین بچه‌ها بود ، استارت نتایج از بازی بحرین خورد و در مقدماتی جام جهانی توانستیم صعود کنیم .

* الان که اسکوچیچ رفته شاید راحت‌تر بشود در موردش صحبت کرد . حتماً مصاحبه ی مهدی طارمی را دیدی ؛ چه قدر جو تیم‌ملی در دوره ی اسکوچیچ از نظرت مناسب بود ؟
عزت‌اللهی : اولاً که اصلاً قشنگ نیست چون ایشان از تیم‌ملی رفته در این مورد صحبت کنیم . همیشه اختلاف‌نظر همه‌جا وجود دارد اما چیزی که اهمیت دارد این است که بحث‌ها را کش ندهیم . ایشان زحمتش را کشید و الان نیاز است که به او احترام بگذاریم و نباید گذشته را شخم بزنیم ، چون کمکی به تیم ملی نخواهدکرد . مسیر تیم ملی ادامه دارد و ما باید اختلاف سلیقه را کناربگذاریم ، چون الان فقط موفقیت تیم‌ملی مهم است .

* اما خب شاید خیلی‌ دوست داشته باشند نظرات تو را هم درباره ی این موارد بدانند . از جمله در مورد مصاحبه ی معروف اسکوچیچ که توییت مهدی طارمی را هم به همراه داشت .
عزت‌اللهی : این نظر ایشان بوده اما قشنگ نیست من بیایم مصاحبه ی ایشان را نقدکنم و اصلاً چه کمکی به تیم ملی خواهدکرد ؟ هیچ اتفاق خاصی نخواهدافتاد و من ترجیحم این است که الان در این مورد صحبت نکنم . مهم این است که با کادر جدیدی که آقای کی‌روش درنظرگرفته ، ما باید روی این صحبت کنیم که آماده سازی ما چه طور باشد و با چه تیم هایی بازی کنیم ؟

* قبول داری یک جریانی در تیم ملی وجود داشت که مخالف آقای اسکوچیچ بود ؟
عزت‌اللهی : در تیم ملی ؟ بازیکنان ؟
 

* بله . این که با وزیر دیدارکردند و … .
عزت‌اللهی : نه نه نه . اصلاً این طور چیزی نبود و گارانتی می‌دهم که در گفت و گو با وزیر اصلاً چنین حرف هایی مطرح نشد .

* یعنی هیچ کودتا و شبه کودتایی نبود ؟
عزت‌اللهی : این چه شیطنت‌هایی است که انجام شده و واقعاً برایم عجیب است . من قراربود خودم در آن جلسه باشم اما چون مصاحبه داشتم نشد بروم ولی خروجی جلسه هیچ بحثی در مورد تغییر سرمربی نبود و فقط دغدغه ی برگزاری اردو ، پاداش و تدارکات مناسب وجودداشت .

* گلایه هم نبود که مثلاً سرمربی نمی‌تواند تیم را اداره کند و از این چیزها ؟
عزت‌اللهی : نه اصلاً و اصلاً . آقای وزیر خودش هم همیشه گفته و حتی سر شام هم گفت که فقط بحث حمایتی دارد و اصلاً وارد بحث تغییرات فنی نمی‌شود و اصلاً چنین بحثی نشد . نمی‌دانم این بحث از کجا درآمد و شیطنت کدام رسانه بود اما بروید با تمام حاضران در جلسه صحبت کنید و حرف همه یکی خواهدبود و این گفته را انکار خواهندکرد .

* جاهای دیگر چه طور ؟
عزت‌اللهی : در آن جلسه مطمئنم که هیچ بحثی انجام نشد . گفتم که گارانتی می‌دهم از این بابت .

* راستی شما پاداش صعود آن حواله خودرو را گرفتید ؟
عزت‌اللهی : نه نگرفتیم. یک سری صحبت ها شده و جلساتی برگزار شد و انشالله پیگیری خواهدشد و امیدواریم این امر هم محقق شود ، چون چیزی است که قول داده شده .

* تو خیلی آدم پرطرفداری هستی در اینستاگرام ولی قبول داری که اگر در پرسپولیس و استقلال بازی می‌کردی اوضاع برایت بهتر بود ؟
عزت‌اللهی : من بدون بازی در پرسپولیس و استقلال این همه فالوور دارم و جا دارد دست مردم را ببوسم . من دوست ندارم به واسطه ی علایق رنگی بازارگرمی جورکنم و قطعاً این طور نیست . من فعلاً می‌خواهم در اروپا بازی کنم و دوست ندارم به خاطر فالوور تیم انتخاب کنم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

مهر 1401
ش ی د س چ پ ج
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30010203040506
0708  

بایگانی‌ها