به یادِ مشت‌های گره کرده ی قایقران

سیروس قایقران کاپیتانِ تیمِ ملیِ ایران ، هافبکِ خوش فکر و نمادِ شهرِ انزلی یک تنه به قلبِ دفاع کره زد و تابویِ غولِ کره جنوبی ، تیمِ خوبِ آن دوره ها که در دو جامِ جهانی 1986 و 1990حضور داشت را شکست .

سه شنبه 18 فروردین 1377 یکی از بدترین روزهای تاریخ فوتبال ایران و استان گیلان و شهر بندرانزلی است . سیروس قایقران هافبک وسط تکرار نشدنی انزلی چی ها و فوتبال ایران در بازگشت از دیار پدری و در منطقه ی امام زاده هاشم با کامیونی تصادف کرد و به همراه پسرش راستین چشم از جهان فرو بست . خبر کاملاً غافلگیرکننده بود . سیروس در اوج جوانی و در سن 37سالگی و در حالی که تازه کار مربی گری را به عنوان مربی _ بازیکن شروع کرده بود به دیار باقی شتافت . فوتبالیستی که بیشتر عمر بازیگری خود را در ملوان سپری کرد . در استقلال رشت و کشاورز تهران بازی کرد و مدتی در قطر در تیم الاتحاد این تیم توپ زد . او هیچ وقت به استقلال و پرسپولیس نرفت . اولین شهرستانیِ بود که به بازوبند کاپیتانی تیم ملی در جام ملت های آسیا در قطر در سال 1988 رسید و با آن تیم به مقام سومی آسیا رسید . در حضور بهترین های ایران در خط هافبک حمید درخشان ، شاهرخ بیانی ، مجید نامجومطلق ، مرتضی کرمانی مقدم ، مهدی فنونی زاده و سیدمهدی ابطحی در بازی های آسیایی 1990 پکن او یکی از بازیکنان ثابت علی پروین در ارنج تیم بود .

سیروس که در غیاب 14 بازیکن مستعفی بازوبند تیم ملی را از مرحوم دهداری گرفته بود . پس از بازگشت ملی پوشان غایب این بار به عنوان هافبک طراح تیم علی پروین به بازی های آسیایی رفت و در مرحله ی نیمه نهایی به بازی با کره جنوبی تیم خوب آن روزهای آسیا رسید . بازی در مهرماه سال 69 برگزار می شد . در آن سال ها و در دهه ی 60 این چهارمین رودرویی ایران با کره بود . بار اول در بازی های آسیایی 1982 دهلی ؛ ایران با گل حمید درخشان کره را در روزی یک بر صفر شکست داد که بهروز سلطانی دروازه بان ایران ستاره ی زمین بود و روزنامه های هندی بعد از بازی به او لقب عقاب آسیا دادند . بازی دوم را ما در بازی های آسیایی 1986 سِوول در ضربات پنالتی به کره واگذار کردیم . بازی سوم در دور گروهی مرحله ی نهایی جام ملت های آسیا 1988 قطر با سه گل به نفع کره تمام شد . در این فاصله کره به دو جام جهانی 1986 مکزیک و 1990 ایتالیا صعود کرده بود و بهترین تیم آسیا بود . ایران در بازی های آسیایی 1990 پکن ، بعد از بردن مالزی و کره شمالی در مرحله ی یک چهارم جام ، ژاپن را با تک گل صمدمرفاوی شکست داد و به بازی نیمه ی نهایی برابر کره جنوبی  رسید . این بازی سرآغاز شکل گیری بازی های بزرگ و کلاسیک ایران و کره جنوبی در سه دهه بود . در سالروز از دست دادن هافبک بی همتای فوتبال ایران مروری می کنیم به هفت گل باارزش ، زیبا ، حساس و ماندگار این سه دهه که با گل مرحوم قایقران در پکن پایتخت چین آغاز شد .

1) گل قایقران در بازی های آسیایی 1990 پکن

بازی ایران و کره جنوبی با ترکیب دفاعی تیم علی پروین در آن بازی آغاز شد و پروین با تک فوروارد فرشاد پیوس و گماردن پنج هافبک به مصاف کره جنوبی رفت . فشار کره جنوبی با ستاره ی آن روزهای فوتبال آسیا کیم جو سونگ ، ایران را به لاک دفاعی برده بود . فشار کره به قدری زیاد بود که به ندرت حفظ توپ توسط بازیکنان تکنیکی ایران مثل  مجید نامجو مطلق در زمین انجام می شد . دفاع چندلایه ی ایران و بازی خوب احمدرضا عابدزاده و خط دفاعی و مهدی فنونی زاده هافبک دفاعی ایران ، و حضور دایمی هافبک ها در نیمه ی زمین خودی بازی را به وقت های اضافه کشاند . در دومین دقیقه از دومین وقت های اضافه بازی ، ایران صاحب ضربه ی کرنر شد . سانتر سیدمهدی ابطحی بعد از کش و قوسی به سمت چپ زمین و مجتبی محرمی رسید . مهدی فنونی زاده که در فعل و انفعال هنگام زدن ضربه ی کرنر به بیرون زمین رفته بود و در منطقه ی آفساید بود (آن سال ها آفساید منطقه یی محاسبه نمی شد) با حرفه یی گری به زمین بازنگشت . تمام تیم کره و ایران در حال بیرون آمدن از منطقه ی آفساید بودند جز سیروس قایقران . مجتبی محرمی دفاع چپ راست پای ایران سیروس قایقران را که در حال حرکت عرضی بود ، دید و پاس در عمق داد تا سیروس که به تو زده بود با دروازه بان کره تک به تک شود . دروازه بان کره از دروازه بیرون آمد ، استپ سینه ی قایقران و ضربه ی درجای او در حالی که پشت به دروازه داشت گل ایران را زد تا ایران با غلبه بر کره به فینال بازی ها صعود کند و در فینال و در بازی تکراری این دوره کره شمالی را در ضربات پنالتی با درخشش عابدزاده شکست دهد و قهرمان بازی های آسیایی شود . گل مرحوم قایقران سال ها تیتراژ برنامه ی ورزش و مردم بود و مردم به صورت هفتگی با دیدن آن خاطره سازی می کردند .

2) ضربه ی مهار نشدنی علی دایی در جام ملت های آسیا 1996

کره که باز هم بعد از بازی های آسیایی ما را در انتخابی جام جهانی 1994 آمریکا در دوحه ی قطر با سه گل شکست داده بود ، این بار در مرحله ی یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا 1996 امارات که بازی تکراری چندین دوره ی جام بود به مصاف ایران به سرمربی گری محمدمایلی کهن رفت . آن ها که نیمه ی اول دو بر یک از ایران جلو بودند ، در اتفاقی نادر و تاریخی در نیمه ی دوم پنج گل دیگر از ایران خوردند تا ایران با شکست  کره جنوبی  و خلق کامبکی رویایی به نیمه نهایی صعود کند . علی دایی در این بازی در 25 دقیقه پایانی پوکر کرد و چهار گل زد ولی گل دوم او و گل چهارم ایران که در دقیقه ی 76 زده شد یکی از گل های زیبا و ماندگار شهریار در طول دوران ورزشی او محسوب می شود . پاس حمید استیلی در لب خط به نعیم سعداوی ، حرکت در لب خط  و سانتر او به پشت هجده قدم با کنترل عالی توپ توسط دایی و چرخش و ضربه ی روپای او به کنج دروازه ی کره جنوبی همراه شد . ایران کره را برد . در نیمه نهایی داور پنالتیِ مسلم ایران را برابر عربستان ، برروی را استیلی ندید تا در ضربات پنالتی مغلوب عربستان شویم و در نهایت با گل تماشایی دایی و شکست کویت به مقام سوم آسیا بسنده کنیم .

3) شوت بی‌انتهای کریم باقری در جام ملت های آسیا 2000 لبنان

بازی تکراری برابر کره جنوبی در مرحله ی یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا در لبنان برگزار شد . جلال طالبی مربی تیم ملی ایران در جام جهانی 1998 فرانسه ، مدتی از تیم ملی دور شد و تیم ملی در اختیار منصورخان پورحیدری قرارگرفت و باآن قهرمان بازی های آسیایی 1998 بانکوک نیز شد . بعداز استعفای پورحیدری برای هدایت استقلال ، طالبی دوباره سکاندار تیم ملی شده بود . ایران این بازی را به کره در وقت های اضافه دو بر یک باخت و از ادامه ی جام کنار رفت . شکست ایران در روزی اتفاق افتاد که یکی از ماندگارترین گل های تاریخ ایران را در این بازی کریم باقری در اواسط بازی زد . کریم که در میانه ی میدان صاحب توپ شده بود ، چند قدمی برداشت و با شلیکی سهمگین که انگار با خط کش اندازه گیری شده بود ، به سه کنج دروازه ی لی ون جائه دروازه بان نامدار کره یی اثری تاریخی برای خود و فوتبال ایران خلق کرد .

4) ضربه ی سرِ کات دار کریمی در جام ملت های آسیا 2004 چین

این بار دوباره نوبت ایران بود تا کره را در این مرحله شکست دهد . مسابقه ی تیم با لیاقت برانکو سرمربی تیم ملی ایران در مصاف با کره جنوبی 7 گل به همراه داشت . ایران با هت تریک کریمی چهار گل زد تا با شکست کره ، ایران به مصاف چین برود و با از دست دادن پنالتی یحیی در نهایت بحرین را با چهار گل شکست دهیم و بازهم سوم آسیا شویم . گل دوم ایران در این بازی که با سانتر مهدوی کیا به تیرِدورتر همراه بود با ضربه ی سر زیبای کریمی به گوشه ی دروازه رفت . ضربه ی جادوگر مثل فوتبالیست های راست پا که از چپ به هجده قدم می زنند و با ضربه ی کات دار به تور بغل دروازه هنرنمایی می کنند با ضربه ی سر زده شد تا یکی از گل های زیبای تاریخ فوتبال ایران با سر برابر کره رقم بخورد .

5) ضربه ی روپای جوادنکونام و برد 10 نفره در مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل

ایران که بعد از صعود به جام جهانی 2006 آلمان ، جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی را از دست داده بود ، در مرحله ی گروهی نهایی در دیدار رفت باید با کره جنوبی با سرمربی گری کی روش قرار می گرفت . بازی در حضور یکصدهزار نفر در ورزشگاه آزادی و در مهرماه سال 1391 برگزار شد . اواسط نیمه ی دوم بود که مسعود شجاعی از بازی اخراج شد و ایران 10نفره شده بود . ایران در گوشه ی سمت راست صاحب ضربه ی خطا شد . سانتر اشکان دژاگه با پاس رو به عقب آندرانیک تیموریان همراه شد تا کاپیتان نکونام با ضربه یی چکشی و رو پا از روی نقطه ی پنالتی دروازه ی کره را بازکند و بار بزرگی از روی دوش هم بازی و دوست خود مسعود شجاعی بردارد . ایران دقایق باقی مانده را کنترل کرد تا در نهایت کره را با یک گل و در روزی که ده نفره بود ، شکست دهد و از کورس صعود جا نماند .

6) گل رضا قوچان نژاد و صعود به جام جهانی 2014 برزیل

شرایط در جدول طوری پیش رفت که تیم کی روش که بازی رفت در تهران برابر کره جنوبی را برده بود ، برای صعود چاره یی جز شکست کره در شهر اولسان نداشت . در روزی که کره سراسر هجومی بازی می کرد تا انتقام بازی رفت از ایران را بگیرد و با پیروزی برابر ایران جشن صعود به جام جهانی را برپا کند ، ضربه ی آندو تیموریان در دقیقه ی 60 بازی رضا قوچان نژاد را روانه ی دروازه کره کرد . تیزهوشی و توپ ربایی قوچان نژاد از دفاع کره با اشتباه دروازه بان و ضربه ی سربالای قوچان نژاد گل برتری ایران را رقم زد تا در ادامه با درخشش رحمان احمدی درون دروازه ی ایران نتیجه ی بازی رفت را تکرار و به جام جهانی 2014 برزیل صعود کند .

7) بغل پای فنیِ سردار آزمون در مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه

تقابل تکراری و همیشگی ایران و کره جنوبی در جام ملت های آسیا و مقدماتی جام جهانی دوباره رقم خورد و این بار ایران بازهم با سرمربی گری کارلوس کی روش پرتغالی در روز تاسوعای حسینی و روزی که ورزشگاه آزادی به حسینیه یی 100هزار نفره تبدیل شده بود به مصاف کره رفت . تیم ملی ایران در یک بازی زیبا و بدون دادن موقعیت گل کره را بازهم یک بر صفر شکست داد . بغل پای زیبای سردار آزمون که با ضربه ی در حال حرکت به زاویه ی مخالف دروازه روی سانتر زیبای رضاییان زده شد ، یکی از گل های فنی و زیبای سردار برای تیم ملی تاکنون است که دیدن آن بارها از تلویزیون هنوز هم لذت بخش است .

"محمدرضا تقی خانی - ورزش سه"

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

شهریور 1401
ش ی د س چ پ ج
 1011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
02030405060708
09  

بایگانی‌ها