چرا عکس برانکو و شفر را در انزلی پایین کشیدند ؟

محمد مایلی کهن سرمربی سابق تیم ملی و بازیکن پرسپولیس در دهه های 50 و 60 ، مدت ها است که دغدغه های اجتماعی اش آن قدر سرگرمش کرده که خیلی در مجامع فوتبالی دیده نمی شود .

او خودش در این رابطه می گوید : ” راستش را بخواهید با فوتبال خیلی کاری ندارم . مردم ما دارند رنج می برند و من نمی توانم خیلی به دنبال فکر کردن به مشکلات فوتبال باشم . ” با این حال اما آن چه اهمیت دارد این است که او و فوتبال جدایی ناپذیرند و همیشه در لابه لای این دغدغه ها و نگاه نقادانه به مسایل اجتماعی ، فوتبال جایگاه ویژه یی برای کاپیتان سابق پرسپولیس دارد . با محمد مایلی کهن گفت و گو کرده ایم که حرف های او را درباره ی مسایل مختلف در زیر می خوانید :

فرق دخیا و فروزان چه بود ؟

آقای زنوزی برای فوتبال از جیبش خرج می کند و دستش درد نکند . اما همه ی ما بازی تیم های منچستریونایتد و بارسلونا را دیدیم ، گل دومی که دخیا از مسی خورد ، ده برابر از گلی که فروزان از سپیدرود خورد بدتر بود . اما آیا اصلاً آن جا بحثی پیش آمد ؟ کسی گفت چون دخیا اسپانیایی است به تیم بارسلونا هم که اسپانیایی است ، راه داده است . دخیا در بازی بعد هم برابر اورتون در ترکیب تیمش قرار گرفت و 4 گل هم خورد . بعد از بازی تراکتورسازی مقابل سپیدرود اما گفتند فروزان چون رشتی است ، خورده است ؟! همه ی این ها به این دلیل است که آن ها فوتبال و مدیریت ندارند و پیشرفته نیستند (می خندد) . واقعیت این است که زمین های چمن ورزشگاه های اروپایی از فرش های دستبافت درجه ی یک ما هم قشنگ تر هستند .

عکس برانکو و شفر را پایین آوردند

من بارها از شرایط ورزشگاه تختی انزلی برای آقای سلطانی فر فیلم گرفتم . فکر نکنم کسی به اندازه ی من درباره ی ورزشگاه تختی تلاش کرده باشد . مگر درست کردن ورزشگاه تختی انزلی چه قدر هزینه دارد . ما برای فینال لیگ قهرمانان آسیا ظرف چند روز 15 میلیارد تومان هزینه کردیم . خیلی هم کار خوبی کردیم اما برای درست کردن ورزشگاه تختی چه قدر هزینه لازم است ؟ من حاضرم بدون این که خودم پولی بخواهم تمام کارهای این ورزشگاه را انجام بدهم به شرط آن که هزینه ی ساخت و تعمیراتش را تامین کنند .

زمانی که من در ملوان بودم ، دنبال خیلی چیزها در تیم رفتم . الان اگر بروید رختکن تختی انزلی را ببینید ، می بینید که کمی شکل گرفته است . هزینه هایی هرچند اندک انجام شد ، کمی سعی کردیم فضای داخل را زیباتر و تمیزتر و تلاش مان را کردیم که از زمین محافظت کنیم . اما سوال من اینجا است که در این 50 سال چرا یک نفر نیامده سوال کند که این رختکن به چه دلیل این گونه است ؟

مشکلات وجود دارد و به جای این که به مسایلی پرداخت شود که به نفع مردم باشد ، به دنبال عوام فریبی هستند . من اینستاگرام و تلگرام ندارم . حوصله اش را ندارم اما بعضی وقت ها خبرهایی را می شنوم که ناراحتم می کند . در انزلی یک عکس تبلیغی از شفر و برانکو بود که داشتند یک ساعت را تبلیغ می کردند اما در دهکده ی انزلی این تبلیغ را پایین می‌آورند . چرا ؟ واقعاً دلیل این کار چیست ؟ می خواهی نشان بدهی که خیلی ملوانی هستی ؟ می خواهیم اختلاف بیاندازیم ، خودمان را گنده کنیم ؟

تاتنهام-من سیتی و سایپا-سپاهان

مگر در این چند وقت بازی مهم تر از منچسترسیتی و تاتنهام داشتیم ؟ همه چیز در چند ثانیه رخ داد و داستان مرگ و زندگی بود . گلی هم که به ثمر رسید واقعاً مشکوک بود . در آن جا که شرط بندی قانونی است و میلیون ها پوند این ور و آن ور شود اما آیا خون از دماغ کسی آمد ؟ آیا کسی به کسی توهین کرد ؟ کسی را متهم کردند ؟ اوج انسانیت را در این بازی دیدیم . اوج نظم و قانون را دیدیم و واقعاً لذت بردیم . بعد از بازی در رسانه ها هیچ عکس العمل بدی ندیدیم . در جایی که میلیون ها دلار سود و ضرر جا به جا می شود ، شاهد انسانی ترین رفتار هستیم اما در این جا ببینید شرایط چه گونه است ؟ داوران را در هر مسابقه ذبح می کنند . در بازی سایپا و سپاهان دیدیم که چون نتیجه 5 بر 2 شد همه چیز خوب بود اما اگر نتیجه طور دیگری رقم می خورد ، معلوم نبود چه وضعیتی پیش می آمد .

فوتبال را می بینند جاهای دیگر را نه …

فوتبال چون مورد توجه رسانه ها است همه ایرادات آن را می بینند اما در بخش های دیگر این گونه نیست . مثلاً آن چه شمال را نابود می کند سیل نیست ، شمال را زباله ها نابود می کنند اما کم به آن توجه می شود . فوتبال ما علیرغم این که آب و نان نیست اما از آن ها مهم تر شده است . من اگر فردا بشوم رییس فدراسیون ، می گویند فلانی به هزارجا وابسته بوده است ، کسی نمی گوید که من قبل از انقلاب هم در پرسپولیس بوده ام ، تحصیلات دانشگاهی دارم و سال ها در سازمان ورزش مملکت کار کرده ام اما در جاهای دیگر هم همین گونه است ؟ می دانیم کسانی که سر کار می آیند از کجا آمده اند ؟

فحش دادن عیبه !

من در انزلی که بودم ، یک گروهی بودند که بعضاً به بازیکنان توهین می کردند . کسی هم جرات نمی کرد با آن ها مقابله کند . من با آن ها مقابله کردم و بعد همان گروه در ورزشگاه شعار می داد “فحش دادن عیبه” . در آن زمان تمام سعی مان را کردیم که کم ترین تنش در بازی های بین رشت و انزلی به وجود بیاید . این همه می گوییم کار فرهنگی اما انگار هیچ کدام از این کارها در رزومه ی آدم ثبت نمی شود . ما حتی از این تماشاگران بعداً تقدیر کردیم . ما در آن سال جوان ها را به کار گرفتیم و تا روز آخر شانس صعود داشتیم اما بعدها شنیدم که در عدم صعود ما یکی دو نفر نقش داشتند و مانع از این اتفاق شدند .

رفتم با کی روش دیدار کردم

کارلوس کی روش مگر هشت سال در ایران نبود . مگر ما همان سال اول و در حالی که تیم شانس خیلی کمی برای صعود به جام جهانی داشت به تمرین تیم ملی نرفتیم ؟ عکس هایش موجود است . اما این آقا بیشترین حقوق و مزایا را گرفت و کم ترین وقت را برای فوتبال ما گذاشت . بعد از 8 سال حضور در تیم ملی ایران نتیجه ی کارش چه بود ؟ برخی دیگر داشتند به کی روش می گفتند ، “کوروش” و می خواستند بگویند او به اندازه ی کوروش به ایران خدمت کرده است . خودش می گفت وطن اول و دومم ایران است .

عادل شایسته و تحصیلکرده است

درباره ی عادل فردوسی پور همان طور که قبلاً گفتم بازهم می گویم که او یک جوان شایسته و تحصیلکرده است و در این شکی نیست . اما عادل هم مثل همه ی ما اشتباهاتی داشته است . او خیلی جاها اشتباه کرد و اگر بخواهم راحت بگویم “پدر ما را در آورد” . در مساله ی کی روش او هیچ وقت اجازه نداد حتی یک دقیقه نقد شود . یک دقیقه برنامه ی انتقادی راجع به عملکرد تیم ملی و سرمربی اش در زمان کی روش ساخته نشد . موضوع مهم تر شاید این باشد که بدانیم “عادل خودش چه گونه به تلویزیون آمد ؟”

به هرحال در این دنیا هر رییسی یک رییس دارد و این که شما خیال کنید دیگر رییس هستید ، اشتباه است . عادل خیلی جاها اشتباه کرد . حتی درباره ی میهمانانی که می آورد ، اشتباهاتی داشت . ما نباید حرف های مان متناقض باشد . این که برای آوردن یک میهمان هزینه ی هنگفتی بکنیم آن هم در این شرایط اقتصادی کار درستی نیست و با حرف هایی که زده می شود ، تناقض دارد . من علیرغم همه ی این ها عادل را دوست دارم و او دوست داشتنی است . اما او خودش به جای مرحوم بهرام شفیع آمد و کسان دیگری هم ممکن است جای او بیایند . ما نباید فکر کنیم که فردوسی پور در تلویزیون یا شبکه ی شخصی اش در این سال ها کار می کرده است .

 

"ورزش سه"

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

مهر 1401
ش ی د س چ پ ج
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30010203040506
0708  

بایگانی‌ها