در امپراتوری کی روش همه چیز ممنوع است !

جریمه برای تاخیر ، قیافه گرفتن ، نظارت بر فعالیت مجازی و رسانه‌یی و جلوگیری از ورود افراد متفرقه از مهم‌ترین مسایل کی‌روش درباره ی بازیکنان است .

نظم و انضباط کی‌روش را به پدری به شدت‌ سختگیر اما مهربان برای بازیکنان‌ تیم‌ملی که با آن ها رفاقت هم می‌کند ، تبدیل کرده است . برای همین در تمام سال‌های اخیر هیچ اختلافی درون اردوی تیم‌ملی به وجود نیامده و بازیکنان به تمام معنا از سرمربی حساب می‌برند و می‌دانند اگر از چشم این مربی بیفتند ، بدون هیچ تعارفی جایگاه خود را برای همیشه از دست خواهند داد . این نظم به همراه ترس و رفاقت و اعتماد صددرصدی که آن ها به کی‌روش دارند ، یک اتحاد مثال‌زدنی و خراب‌نشدنی را در تیم‌ملی ایجاد کرده است . خواندن جزییات بیشتر از این نظم و مقررات ، قطعاً برای هواداران تیم‌ملی جذابیت زیادی خواهد داشت تا بدانند در امپراتوری کی‌روش در تیم‌ملی چه می‌گذرد . تیمی که هر بازیکن جوانی که برای نخستین‌بار به اردو دعوت می‌شود ، یک منشور اخلاقی کتبی در اختیارش قرار می‌گیرد و جالب اینجاست که تمام نفرات ملزم به اجرای تمامی مفاد این منشور اخلاقی کتبی در تمام دوره‌ها هستند !

مرد پرتغالی در تیم خود فضایی را به وجود آورده که خودش تصمیم‌گیرنده ی اول و آخر درباره ی مسایل فنی تیم است و هیچ بازیکنی اجازه ی دخالت‌کردن در کار فنی و اعتراض به تصمیمات را ندارد . بازیکنان چه آن هایی که ذخیره هستند و چه آن هایی که در زمین بازی می‌کنند ، همه و همه باید روحیه‌یی بالا و جنگجویانه داشته باشند و به حضور خود در تیم‌ملی ببالند ! افتخار دانستن حضور در تیم‌ملی یکی از مسایل مهمی بوده که کی‌روش تاکید زیادی روی اجرایی‌شدن آن داشته است . سرمربی تیم‌ملی همواره به شاگردان خود یک جمله ی معروف را می‌گوید : «این‌جا کار خودت را درست انجام بده و به‌ عنوان سرباز وطنت خوش بگذران» !

کمک به خیریه با بی‌انضباطی بازیکنان
تمام بازیکنان جوان تیم‌ملی وظیفه دارند با نهایت احترام با بزرگ تر‌های تیم‌ملی رفتار کنند . کی‌روش همیشه به کاپیتان و بازیکنان بزرگ تر تیم وظایفی را محول می‌کند که در برقراری نظم و بیشترشدن رفاقت در تیم تلاش داشته باشند . به جز کاپیتان‌های اول و دوم و سوم که تاثیرگذاری بسیار زیادی در اردوهای تیم‌ملی دارند ، سایر بازیکنان مسن تیم‌ملی هم وظیفه نظارت بر عملکرد جوان‌ها را دارند . به این ترتیب بزرگ ترها خودشان باید بیشتر از سایر بازیکنان نظم و انضباط را رعایت کنند . در هر اردو البته کاپیتان اصلی تیم‌ملی وظیفه ی جمع‌آوری جرایم نقدی بازیکنان را برعهده دارد و هر بازیکنی که جریمه شد ، ‌باید مبلغ جریمه را به دلار به کاپیتان پرداخت کند و جالب اینجاست که پول‌های جمع‌شده و لیست جرایم در پایان هر اردو در اختیار کی‌روش قرار خواهد گرفت . کی‌روش بعد از هر اردو پول‌های جمع‌آوری‌شده را به مراکز خیریه می‌دهد !

نظارت روی فعالیت مجازی و رسانه‌یی
نظارت روی عملکرد بازیکنان تیم‌ملی در فضای مجازی و رسانه‌یی یکی از موارد مهمی است که کارلوس کی‌روش روی آن توجه ی زیادی دارد . همواره یک نفر در تیم‌ملی وظیفه دارد که اینستاگرام و صفحات مجازی بازیکنان را دنبال کند . یک نفر مصاحبه‌های آن ها را رصد می‌کند و یک نفر هم اخبار رسانه‌ها درباره ی تیم‌ملی و بازیکنان را باید پیگیری کند . در حاشیه ی برگزاری اردوهای تیم‌ملی این‌طور نیست که بازیکنان هر وقتی که دل شان خواست در اینستاگرام ، فضای مجازی و اینترنت فعال باشند ! در صورت مشاهده برخورد جدی صورت می‌گیرد و در زمانی که بازی‌های مهمی در پیش است ، حضور در فضای مجازی برای نفرات به کل ممنوع می‌شود .

قیافه گرفتن ممنوع !

اصل اول این است ! هیچ‌کسی حق ندارد در طول تمرینات و اردوها برای کسی قیافه بگیرد و چهره‌یی ناراحت داشته باشد ! از نظر کارلوس کی‌روش یک بازیکن ملی باید ضمن داشتن بیشترین جدیت در کارِ فنی خود ، کاملاً خوشرو باشد . در جریان تمرینات بازیکنان تا وقتی بزرگ تر‌های تیم و مربیان حضور دارند ، حق اعتراض به هیچ مشکلی را ندارند . به این ترتیب هرگونه مشاجره ی لفظی در تیم‌ملی هم با سخت‌ترین تنبیهات کی‌روش همراه خواهد شد و هر بازیکنی که به مسایل اخلاق رفتاری و گفتاری توجه نداشته باشد ، ابتدا جریمه‌ و سپس از تیم‌ملی کنار گذاشته خواهد شد . به‌طور مثال در حاشیه ی یک بازی دوستانه ، کی‌روش به خاطر چهره ی درهم یکی از بازیکنان بزرگ او را نیمکت‌نشین می‌کند و یک بازیکن جوان را به زمین می‌فرستد . این اتفاق باعث ناراحتی بیشتر بازیکن می‌شود تا جایی که بعد از بازی دوستانه کی‌روش فرد موردنظر را فرا می‌خواند و با جدیت تمام خطاب به او می‌گوید : «این‌جا جای آن هایی که قیافه می‌گیرند ، نیست ! من تصمیم می‌گیرم چه کسی بازی کند و چه کسی بازی نکند و همه ملزم به اطاعت و خوشحال‌بودن از تصمیمات من هستند . در غیر این صورت دفعه ی بعد یک بازیکن جوان دیگر جای تو در نیمکت خواهد نشست و در تیم‌ملی دیگر جایی نخواهد داشت» .

تاخیر جریمه دارد
هرگونه تاخیر در اردوها و تمرینات تیم‌ملی ایران ، با جریمه ی نقدی رو‌به‌رو می‌شود . میزان جریمه و شرایط اردوها هم با توجه به شرایط مختلف متغیر است . به‌طور مثال ، اگر یک بازیکن با تاخیر به اتوبوس تیم‌ملی برسد ، ٩دلار جریمه می‌شود . در روزهایی که تیم در اردوی خارجی است ، در روزهایی که کی‌روش برای خروج از هتل بازیکنان را آزاد می‌‌کند ، همه موظف هستند سر ساعت تعیین‌شده از سوی سرمربی تیم‌ملی به اردو بازگردند . در اکثر مواقع این مربی که خودش روی رفت‌وآمد وسواس زیادی دارد ، نیم‌ساعت زود‌تر به لابی محل اقامت می‌رود تا نظاره‌گر بازگشت شاگردانش باشد . درچنین شرایطی هر بازیکنی که با تاخیر به اردو بازگردد ، با جریمه ی مالی ٥٠دلاری و صدالبته با خشم کی‌روش رو‌به‌رو می‌شود .

اتحاد جمعی در زمان صرف غذا
تمام اعضایی که در اردوهای تیم‌ملی حاضر می‌شوند ، وظیفه دارند بیشترین تلاش خود را برای بالارفتن روحیه ی تیمی انجام بدهند . به این ترتیب بازیکنان حق هیچ‌گونه باندبازی ، دسته‌بندی ، رفتارهای ناشایست ، شوخی‌های زننده و … در جمع را ندارند . تمام بازیکنان موظف هستند با لباس متحدالشکل در اختیار تیم‌ملی باشند . در زمان‌های مقرر برای صرف ناهار و شام ، تمامی بازیکنان باید راس ساعت تعیین‌شده وارد محل غذاخوری شوند و همه در کنار هم غذا را صرف کنند . هرگونه تاخیر با جریمه ی مالی ١٠ دلاری رو‌به‌رو‌ می‌شود . فقط در زمان صبحانه است بازیکنانی که زود‌تر از خواب بیدار می‌شوند ، این اجازه را دارند که زودتر صبحانه خود را صرف کنند . بازیکنان اجازه ی خوردن موادِغذایی خارج از زمان غذاخوری ، بدون هماهنگی مربیان و پزشکان را هم ندارند !

ورود افراد متفرقه اکیداً ممنوع
ورود افراد متفرقه به اردوهای تیم‌ملی با دستور کی‌روش اکیداً ممنوع است . بازیکنان بدون کسب اجازه به هیچ عنوان نمی‌توانند با افراد غیرمرتبط با تیم‌ملی در لابی هتل ، تمرینات و حتی اتاق‌های خود دیدار داشته باشند . این نظم و انضباط در رفت‌وآمد‌ها در زمان صرف غذا بیشتر هم می‌شود و افراد اضافی حق همراهی تیم‌ملی در رستوران‌ها را هم ندارند ! البته محدودیت‌هایی هم برای نمایندگان رسانه‌های گروهی وجود دارد و مثل سال‌های گذشته خبرنگاران و عکاسان نمی‌توانند هر زمانی که خودشان صلاح بدانند ، در لابی هتل تیم‌ملی حاضر شوند .

"ورزش سه به نقل از روزنامه ی شهروند"

telegram

نوشته‌های تازه

تیر 1403
ش ی د س چ پ ج
 1112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
0607080910  

بایگانی‌ها