ایران در چه صورتی از مرحله ی گروهی صعود می‌کند ؟

تساوی انگلیس و آمریکا ، معادلات صعود به مرحله ی بعدی را پیچیده کرد .

سه شیرها فرصت این را داشتند که صعود خود به مرحله ی بعدی را سریع تر از سایر رقبا قطعی کنند اما تیم گرت ساوت‌گیت در برابر آمریکا به تساوی بدون گل رضایت داد تا همه چیز به هفته ی آخر کشیده شود .

در پایان دور دوم ، انگلیس ۴ امتیاز ، ایران ۳ امتیاز ، آمریکا ۲ امتیاز و ولز یک امتیاز به دست آوردند تا شاگردان ساوت‌گیت و کی‌روش از بیشترین شانس برای صعود برخوردار باشند .

هفته ی پایانی روز سه‌شنبه و به صورت همزمان برگزارخواهدشد که در آن ایران به مصاف آمریکا می‌رود و ولز رودرروی انگلیس می‌ایستد . از بین سه حالت دیدار تیم‌ملی ، یک حالت (برد) حکم به صعود قطعی می‌دهد و یک حالت (باخت) منجر به حذف قطعی خواهدشد اما شرایط تساوی پیچیده است .

با تساوی ایران مقابل آمریکا ، ایالات متحده به صورت قطعی از جام جهانی حذف خواهدشد اما ولز شانس صعودخواهدداشت .

اگر ولز بتواند انگلیس را شکست دهد ، بی توجه به تعداد تفاضل در آن مسابقه ، یاران گرت بیل راهی مرحله ی حذفی خواهندشد چرا که تفاضل ایران -۲ خواهد بود و تفاضل ولز در بدترین حالت -۱ می‌شود .

به این ترتیب شانس صعود ایران در جدول احتمالات 55٪ خواهدبود و احتمال حذف تیم‌ملی 45٪ برآوردمی‌شود . به عبارتی از ۹ حالت ممکن ، ۵ مورد حکم به صعود تیم‌ملی می‌دهد و ۴ احتمال ، تیم های دیگر را صعودکننده می‌داند .

بد نیست این حالات یک بار دیگر به صورت جزیی بررسی شوند :
۱. برد ایران : صعود
۲. برد ایران : صعود 
۳. برد ایران : صعود
۴. مساوی ایران/ باخت ولز : صعود
۵. مساوی ایران/ مساوی ولز : صعود
۶. مساوی ایران/ برد ولز : حذف
۷. باخت ایران : حذف
۸. باخت ایران : حذف
۹. باخت ایران : حذف

البته یک حالت تقریباً غیرممکن این است که ولز با تفاضل بیشتر از شش گل انگلیس را شکست دهد که در این صورت ایران و ولز صعود می‌کنند . همچنین اگر ولز ۴-۰ انگلیس را ببرد و ایران مقابل آمریکا ۲-۲ کند ، بازهم ایران و ولز صعودخواهندکرد .

اما باتوجه به این که چنین احتمالی از نظر فوتبالی نزدیک به صفر است ، از دایره ی بررسی خارج می‌شود . به هر حال با محاسبه ی این دو حالت ، احتمال صعود ایران روی کاغذ به حدود ۶۰ درصد می‌رسد .

اما ایران در یک حالت شانس سرگروهی نیز دارد . اگر دیدار ولز و انگلیس با نتیجه ی تساوی به پایان برسد ، شاگردان کی‌روش با کسب پیروزی مقابل آمریکا سرگروه خواهندشد .

در مجموع تیم‌ملی از شانس قابل توجهی برای صعود برخوردار است و به جرات می‌توان گفت که هرگز تا این حد به صعود از مرحله ی گروهی نزدیک نبوده است .

در دو مرتبه ی قبلی (۱۹۹۸ و ۲۰۱۸) که هفته ی دوم با سه امتیاز برای ایران خاتمه یافت ، تیم‌ملی در دور پایانی با دو تیم پرقدرت آلمان و پرتغال بازی داشت و طبیعتاً از شانس زیادی برای موفقیت مقابل این تیم‌ها برخوردار نبود اما حالا حریف ایران تیم آمریکاست که در این دو بازی به وضوح نشان داده تیم آسیب‌پذیری است .

نوشته‌های تازه

بهمن 1401
ش ی د س چ پ ج
 121314
15161718192021
22232425262728
29300102030405
060708091011  

بایگانی‌ها