سایه روشنِ وضعیتِ ایران در گروه C مقدماتیِ جامِ جهانیِ 2022 قطر

مرحله ی دومِ مقدماتیِ جامِ جهانیِ 2022 در قاره ی آسیا با حضورِ ۴۰ تیم و در ۸ گروه ۵ تیمی برگزار می‌شود . این مرحله از مسابقات به نوعی مرحله ی مقدماتیِ جامِ ملت های 2023 چین هم محسوب می‌شود .

به گزارش “سپید نیوز” از سایت رسمی فدراسیون فوتبال ، دپارتمان مسابقات بین‌المللی فدراسیون فوتبال به بررسی وضعیت ایران در گروه C مقدماتی جام جهانی 2022 قطر پرداخت .

۸ تیم سرگروه در این مرحله به صورت مستقیم وارد مرحله ی نهایی جام ملت های آسیا خواهندشد و همچنین به مرحله ی سوم مقدماتی جام جهانی که با حضور ۱۲ تیم در دو گروه ۶ تیمی انجام خواهدشد ، حضور پیداخواهندکرد . اما تکلیف ۴ تیم دیگر این مرحله از بین ۸ تیم دوم جدول‌های A تا H مشخص می‌شود . یعنی ۴ تیم دومی که بهترین نتیجه را از نظر امتیاز کسب کرده‌اند به مرحله ی سوم راه خواهندیافت .
نکته ی مهم اینجاست که اگر قرار باشد بین دو یا چند تیم هم امتیاز سرنوشت صعود رقم بخورد ، باید به ماده ی ۲۰ آیین نامه ی برگزاری مسابقات جام جهانی 2022 رجوع کنیم . ابتدا تفاضل گل تیم‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد . اگر در تفاضل گل برابر باشند ، گل زده ی بیشتر مورد محاسبه قرار می‌گیرد . اگر گل زده‌ها برابر باشد ، قانون بازی جوانمردانه مورد محاسبه قرارخواهدگرفت که به شرح زیر است :

کارت زرد : ۱ نمره منفی
کارت زرد دوم منجر به اخراج : ۳ امتیاز منفی
کارت قرمز مستقیم : ۴ امتیاز منفی
کارت زرد و کارت قرمز مستقیم : ۵ امتیاز منفی

وضعیت کنونی جدول گروه

بحرین ۶ ۳ ۳ ۰ ۱۱ زده ۱ خورده ۱۰ تفاضل ۱۲ امتیاز

عراق ۵ ۳ ۲ ۰ ۹ زده ۲ خورده ۷ تفاضل ۱۱ امتیاز

ایران ۵ ۳ ۰ ۲ ۲۰ زده ۴ خورده ۱۶ تفاضل ۹ امتیاز

هنگ‌کنگ ۶ ۱ ۲ ۳ ۴ زده ۸ خورده ۴- تفاضل ۵ امتیاز

کامبوج ۶ ۰ ۱ ۵ ۱ زده ۳۰ خورده ۲۹- تفاضل ۱ امتیاز

اما همان طور که می‌دانیم در جدول‌های مرحله ی دوم منطقه ی آسیا در هر دور یک تیم استراحت می‌کند . به عنوان مثال ایران به مصاف هنگ‌کنگ رفت و بحرین با کامبوج دیدار کرد اما عراق مسابقه‌یی نداشت . در چرخش جداول ۵ تیمی همواره یک تیم استراحت می‌کند . بر همین اساس در دور دوم مرحله ی برگشت تیم هنگ‌کنگ استراحت خواهد کرد . در دور سوم تیم بحرین و در روز آخر تیم کامبوج استراحت خواهدداشت . این یعنی ممکن است حتی بحرین یا عراق در پایان مسابقات در جدول سوم شده و از راه‌یابی به مرحله ی سوم باز بمانند .

بازی‌های باقیمانده

عراق – کامبوج (دوشنبه ۱۷ خرداد ساعت ۱۹:۰۰)
ایران – بحرین ( دوشنبه ۱۷ خرداد ساعت ۲۱:۰۰)

ایران – کامبوج (جمعه ۲۱ خرداد ساعت ۱۹:۰۰)
عراق – هنگ‌کنگ (جمعه ۲۱ خرداد ساعت ۲۱:۰۰)

ایران – عراق (سه شنبه ۲۵ خرداد ساعت ۲۱:00)
بحرین – هنگ کنگ (سه شنبه ۲۵ خرداد ساعت ۲۱:00)

نکته ی مهم در منطقه ی آسیا کناره‌گیری تیم کره شمالی از ادامه ی رقابت‌ها به دلیل شیوع بیماری کووید بود . عدم حضور این تیم باعث شد تا فیفا تصمیم جدیدی را اتخاذ کند . ابتدا قرارشد بازی‌های باقیمانده ی این تیم ۳ بر ۰ به سود رقبا اعلام شود اما این مطلب خیلی زود به دلیل آن چه مغایرت با روح جوانمردی و فوتبال بود ، ردشد . در نهایت فیفا تصمیم گرفت که تیم‌های پنجم را از جدول امتیازات خارج کند . ممکن است در وهله ی اول فکر کنیم یعنی در خاتمه ی مسابقات کل امتیازات و گل‌های رد و بدل شده ی تیم پنجم از جدول حذف شود . اما این گونه نخواهدبود . پس از اتمام مسابقات :

الف) تیم‌های دوم و پنجم هر ۸ جدول از مابقی تیم‌ها جدا می‌شوند .
ب) امتیازات و گل‌های رد و بدل شده در دو مسابقه ی بین تیم دوم و پنجم جدول از تیم دوم حذف می‌شود .
ج) امتیاز ، گل‌ زده و تفاضل گل جدید تیم‌های دوم باهم مقایسه خواهدشد .
د) ۴ تیم برتر دوم پس از این محاسبه به مرحله ی سوم راه خواهندیافت .

 

 

 

نوشته‌های تازه

آذر 1402
ش ی د س چ پ ج
 10
11121314151617
18192021222324
25262728293001
02030405060708
09  

بایگانی‌ها