پاسخِ سعید عزت‌اللهی به پیشنهادِ استقلال

سعید عزت اللهی می‌گوید که جداییِ او از اتلتیکومادرید باعث شد به لیگِ قهرمانان برسد و در یورو لیگ گل بزند و بازی در جامِ جهانی را تجربه کند .

سعید عزت اللهی یکی از برترین استعدادهای فوتبال ایران در یک دهه ی اخیر است که زندگی در قاره ی سبز به دور از خانواده را از 18 سالگی آغاز کرد ؛ زمانی که به آکادمی اتلتیکومادرید رفت تا فوتبال حرفه یی را یاد بگیرد و رویاهایش را آغاز کند . او که در 19 بازی با ملوان ، لیگ ایران را تجربه کرده بود ، در تیم سوم اتلتیکومادرید به میدان رفت اما خیلی زود راهش به روسیه افتاد تا همبازی سردار آزمون در رستوف شود . اوضاع در رستوف بد پیش نرفت اما نیمکت نشینی های مداوم ، انتقال قرضی به چند تیم مختلف و ناکامی در انجام بازی پرشمار برای تیم های باشگاهی اش سبب شد تا حالا در موقعیتی جدید قرار گیرد .

* با ملوان تمرین می‌کنم تا آماده باشم

سعید که حالا به ایران آمده ، در گفت و گو با خبرنگار ما دوره ی قرنطینه و زندگی در بلژیک را این طور توضیح می‌دهد : « مدت کرونا خیلی سخت گذشت ؛ زمانی که در بلژیک بودیم و تمرینات تعطیل شد و به دور از خانواده و دوستان شرایط سخت بود . خودم سعی می‌کردم سرم را گرم کنم . الان ایران هستیم و خداراشکر شرایط بهتر است و در ملوان تمرین می‌کنیم تا بدنم را در شرایط ایده آل نگه دارم . تمرینات جداگانه هم دارم و باید ببینیم ان شالله در فصل جدید چه اتفاقی می‌افتد .

* می خواهم یک سال خوب را رقم بزنم

سوال بعدی این است که برنامه ی عزت اللهی 24 ساله برای آینده چیست ؟ او می‌گوید : « من مهر ماه 24 سالم خواهد شد ، برنامه های زیادی دارم و امیدوارم که سال خوب فوتبالی به دور از هرگونه مشکل و مصدومیت داشته باشم . امیدوارم خدا کمک کند این امر میسر شود و در فضایی خوب با آرامش کامل یک فصل خوب فوتبالی داشته باشم و بعد در کنار آن نتایج خوب با تیم ملی بگیرم که باعث خوشحالی مردم ایران شود .

* رستوف می‌داند دوست ندارم برای شان بازی کنم

از عزت اللهی می‌پرسیم که آیا قرار است در رستوف بماند یا به صورت قرضی راهی تیم دیگری خواهد شد ؟ وی پاسخ می‌دهد : « من یک سال دیگر با رستوف قرارداد دارم و صحبت هایی شده و باشگاه رستوف هم می‌داند که من راغب به بازی در این تیم نیستم . امکان دارد ان شالله از این باشگاه جدا شوم و اگر پیشنهاد خوبی بیاید ، فضایی باشد که بتوانم در باشگاهی با فضای آرام و به دور از مشغله ذهنی بازی کنم و این بازی نکردن و مصدومیت و … که گریبان گیرم شد را جبران کنم . »

* بازی در بلژیک عقلانی و درست بود

انتقال به تیم بلژیکی اتفاقی جالب و شاید عجیب در رزومه ی این هافبک ایرانی است ؛ چرا این اتفاق رخ داد ؟ عزت اللهی توضیح می‌دهد : « انتقال به بلژیک در آن برهه انتخابی عقلانی بود . چون پس از مصدومیت در انگلیس ، کم تر باشگاهی می‌آید قرارداد ببندد و از بازیکن استفاده کند ، چرا که یک ریسک برای هر باشگاهی است . اما باشگاه اوپن چون از من شناخت داشت و بعداز جام جهانی هم پیشنهاد داده بود ، به من گفت و من هم باتوجه به پیشنهاداتی که در دست داشتم ، سعی کردم باشگاهی که شرایطش برایم بهتر بود را انتخاب کنم . اما شرایط طوری بود که نشد از این انتخابم خیلی راضی باشم ولی فوتبال و زندگی همچنان ادامه دارد و امیدوارم این ها همه برایم تجربه شود . »

* در اوپن بی برنامه گی موج می‌زد

حضور دو بازیکن ایرانی هم پست یعنی عزت اللهی و ابراهیمی در یک تیم خارجی اتفاقی عجیب بود ؛ سعید در این باره می‌گوید : « هم پست بودنم با امید اتفاق جالبی برای هر دوی ما بود و یک خرده هم فکر کنم بی برنامه گی باشگاه اوپن را می‌رساند . این باشگاه زیر نظر قطری ها بود و یک خرده ناهماهنگی وجود داشت و نمی‌دانستند هدف این باشگاه چیست و حتی یک سری بازیکنان بودند که با نظر مربی جذب نمی‌شدند . یک سری داستان ها بود که حالا گذشت و گفتنش جالب نیست . امید باتوجه به قراردادی که با باشگاه قطری داشت ، تصمیم گرفته شد که بیاید آن جا و قرض داده شد و من هم قرضی آن جا بودم . در حالی که خیلی چیزهای دیگر بود که می‌شد در آن باشگاه حس کرد که ما بعدها این را فهمیدیم . اما به هر حال گذشت و من هم خوشحالم که امید آن جا بود چون با آن سیستم باشگاه داری اگر تنها بودم خیلی به من فشار می‌آمد . »

* نتایج ویلموس طرز فکر او را نشان داد

عزت اللهی که در دوره ی کارلوس کی‌روش فیکس بود ، درباره ی این دوره می‌گوید : « زمان آقای کی‌روش هم او می‌دانست که از بازی من چه می‌خواهند و هم من می‌دانستم که سیستم آقای کی‌روش و تاکتیک تیم او چیست و ایشان هم همیشه به من لطف داشتند و من جزو کسانی بودم که همیشه بازی می‌کردم . در جام ملت ها برای من مصدومیتی پیش آمد و نتوانستم بازی کنم . بعد از ایشان آقای ویلموتس طرز فکر خاصی داشتند و نتایج هم بیانگر این طرز فکر بود . اما آقای اسکوچیچ را می‌دانم مربی باهوشی هستند و در ملوان با ایشان کار کردم و می‌دانیم که چه کار سختی داریم . اما مطمئنم ایشان توانایی دارند که تیم ما را از این بحران خارج کنند و به آینده با اسکوچیچ خوش بین هستم . امیدوارم هرچه زودتر زیر نظر ایشان استارت بزنیم و هرچه در توان داریم با ایشان بگذاریم و یک بار دیگر طعم صعود به جام جهانی را تجربه کنیم . »

* پشت پرده باعث شد که در باشگاهی بازی نکنم

هافبک سابق ملوان در این سال ها در تیم باشگاهی حضور کمرنگی داشته اما خودش با این گزاره مخالف است و توضیح می‌دهد : « این که بگویید کمرنگ بودم ، درست نیست . من هر ساله در تیم باشگاهی تلاش می‌کردم اما در تیم ملی سه چهار برابر تلاش می‌کردم و هرچه داشتم ، می‌گذاشتم . در تیم باشگاهی چند فاکتور وجود دارد که باعث بازی می‌شود ؛ این که یکی همه جوره از من حمایت کند و اعتماد به نفس را بدهد ، وجود نداشت ، در روسیه که یک مشکلی بود و باشگاه و مربی گاهاً از یک بازیکن حمایت می‌کردند و این را در سیاست خود داشتند . این ها باعث شد که آن طور که در تیم ملی بازی می‌کردم ، در باشگاهی بازی نکنم و دست های پشت پرده علت آن بود . خیلی زمان ها این را به زبان نمی‌آوردم و همه فکر می‌کردند یک سری مشکلات هست ؛ این مشکلات را کسانی که در فوتبال هستند ، می‌فهمند . »

* در انگلیس فضای بازی فراهم بود

وی افزود : « اما در تیم ملی این طور نبود و من همیشه تمام تلاشم را می‌کردم و نه تنها من ، بلکه بقیه هم تلاش می‌کردند و حتی کسانی که باشگاه نداشتند عملکرد خوبی را نشان می‌دادند . اول از همه یک مربی باتجربه و کاردرست بود و جایی بود که بچه ها می‌توانستند توانایی خود را نشان دهند و این یک تو دهنی به کسانی بود که این بستر را در باشگاه درست نمی‌کردند . فکر کنم رفتم انگلستان این بستر فراهم شد و در 4-5 هفته یی که بازی کردم ، جزو بهترین ها بودم اما مصدومیت بد موقع یک مقدار من را عقب انداخت و این زنجیره پاره شد . اما امیدوارم امسال جایی بروم که این بستر فراهم شود و قول می‌دهم که امسال بازیکنی موثر در باشگاه و تیم ملی باشم . »

* تیم ملی به مدیریت درست نیاز دارد

عزت اللهی در مورد بازی با عراق و بحرین این طور می‌گوید : « صددرصد نتیجه می‌گیریم . آن دو تیم محترم هستند اما فکر کنم آن ها هم باور نمی‌کردند که ایران را شکست دهند . اما متاسفانه یک سری داستان ها و اتفاقات چه از لحاظ مربی گری و نبود مربی در اردو و … دست به دست هم دادند تا این نتایج رقم بخورند . اما ما هنوز فرصت داریم هردو تیم را شکست دهیم و هنوز هیچ چیز تمام نشده اما همه ی این ها به یک مدیریت درست نیاز دارد و امیدوارم این مدیریت با ورود آقای نبی و اسکوچیچ و کادر ایشان رقم بخورد و از این چند بازی حداکثر امتیازات را کسب کنیم . »

* استقلال ؟ فعلاً به تیم های ایرانی فکر نمی‌کنم

هافبک ملی پوش رستوف به سوال درباره ی حضور در تیم استقلال که همیشه شایعه ی حضورش بوده ، پاسخ می‌دهد : « شایعه همیشه بوده . دوستان همیشه لطف داشتند و این شایعات کم و بیش رد و بدل شده . این چیز دروغ نیست و هر بازیکنی دوست دارد در تیم پرطرفداری مثل استقلال و پرسپولیس بازی کند . اما خب در حال حاضر من فکر نکنم به لیگ ایران بیایم ، برای این که یک مقدار اهداف بزرگ تر دارم و دنبال جنگیدن هستم که خودم را به فوتبال خارج اثبات کنم . اما همین که این شایعات از تیم های بزرگ ایران می‌آید ، خودش افتخاری است و دست همه هم درد نکند ، در گذشته هم لطف داشتند و پیشنهاد هم دادند و دوستانه صحبت کردیم . اگر قرار باشد روزی به ایران بیایم به این تیم های بزرگ فکر می‌کنم اما در حال حاضر فکر نمی‌کنم و باتوجه به قراردادی که با رستوف دارم ، فکر نکنم اصلاً اجازه ی حضور در ایران را بدهند . »

* امیدوارم در ایران و خارج قهرمان شوم

عزت اللهی در مورد قهرمانی پدرش با ملوان و این که آیا خودش هم موفق به این کار خواهد شد یا نه ، می‌گوید : « پدرم با ملوان قهرمان جام حذفی شد و من هم امیدوارم ، امیدوارم اگر یک روزی خواستم در ایران بازی کنم با آن تیمی که قرار است در آن باشم ، به عنوان قهرمانی برسم و در فوتبال خارجی هم گرفتن جام را خیلی دوست دارم . قطعاً جام خیلی در کلکسیون یک فوتبالیست تاثیرگذار است . »

* به بازوبند تیم ملی فکر نمی‌کنم

ستاره ی سابق ملوان در مورد این موضوع که آیا به بازوبند کاپیتانی تیم ملی فکر می‌کند ، این طور می‌گوید : « بازوبند تیم ملی یک افتخار برای هر بازیکن ایرانی است و هر کسی آرزوی این را دارد که بازوبند تیم ملی را به بازو ببندد ، قبلاً همشهری ما مرحوم قایقران می‌بستند . از قبل بازوبند در اختیار بزرگان بوده و حالا به آقای شجاعی و دژاگه رسیده ، در حال حاضر برای من کاپیتانی اهمیتی ندارد و می‌خواهم مثل یک سرباز در اختیار تیم ملی باشم و تا جایی که می‌توانم بازی کنم و بقیه به مربی و مدیر برمی‌گردد . اما در حال حاضر آن قدر بزرگ در تیم ملی هست که من به این موضوع فکر نمی‌کنم . »

* از اتلتیکو جدا شدم و به چمپیونزلیگ رسیدم

او در پایان مصاحبه به سوال آخر که در مورد قرارداد با اتلتیکو است ، این طور پاسخ می‌دهد : « قرارداد من پنج ساله نه و یک ساله بود و بعد که تمام شد به خاطر این که تیم دوم اتلتیکو به یک دسته ی پایین تر سقوط کرد یک خرده فضا فضای مناسبی نبود که آن جا ادامه دهم . از آن موقع تا امروز خیلی بازیکن کمی از پایه ها به تیم اصلی رسیده و من هم به همین خاطر قراردادم را تمدید نکردم و به لیگ روسیه آمدم که در سطح اول یک کشور اروپایی بازی کنم . قطعا اگر آن جا می‌ماندم خیلی سخت بود که به تیم اصلی برسم . آن موقع بازیکنان توانمندی با ما بودند اما هنوز خبری از آن ها نیست ولی من با جدایی از اتلتیکو در لیگ قهرمانان و یورو لیگ بازی کردم و گل هم زدم و در جام جهانی هم بودم و شاید اگر آن جا می‌ماندم ، این اتفاقات نمی‌افتاد . همه ی این ها لطف خدا بوده و امیدوارم بعد از این هم هوای ما را داشته باشد تا اتفاقات خوب برای مان رقم بخورد .

 

 

“ورزش سه”

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

شهریور 1401
ش ی د س چ پ ج
 1011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
02030405060708
09  

بایگانی‌ها