نقشِ ساختارِ دفاعی در قهرمانی و صعود / فرمولِ مشترکِ استقلال و ملوان

بررسیِِ آماری در فوتبالِ ایران نشان می‌دهد از مهم ترین رازهای موفقیت ، بهره وریِ تیم‌ها از ساختارِ دفاعیِ مستحکم و قوی است .

پس از قهرمانی تیم استقلال در لیگ برتر که بدون شکست و با کم ترین میزان گل خورده به دست آمد ، رقابت های لیگ یک فوتبال کشور هم با قهرمانی ملوان و صعود این تیم به لیگ برتر همراه با مس کرمان به پایان رسید . ملوان و مس هم در حالی با عبور موفقیت‌آمیز از تونل پر پیچ و خم لیگ یک به لیگ برتر رسیدند که آن ها هم کم ترین میزان شکست و گل خورده را در لیگ یک به نام خود ثبت کردند .

فرهاد مجیدی سرمربی موفق فصل پیش استقلال در یکی از نشست‌های خبری ابتدای فصل خود پس از آن که از سوی منتقدان بابت ارایه ی بازی‌های کم حادثه و کم گل به باد انتقاد گرفته شد ، جمله‌یی بیان داشت که همان جمله کلید قهرمانی او در این فصل شد . مجیدی مدعی شد ، تیم‌هایی قهرمان می‌شوند که کم گل بخورند نه این که زیاد گل بزنند . استقلال در فصل قبل با همین روش بیشترین میزان صدرنشینی را به خود اختصاص داد و در نهایت نیز با برتری محسوس نسبت به همه ی تیم‌های دیگر به مقام قهرمانی رسید .

ساختار دفاعی استقلال در این فصل آن قدر خوب و مستحکم بود که نه جا به جایی نفرات ، نه تغییر سیستم و نه حتی جدایی نفرات خللی در آن وارد نکرد و در نهایت آبی پوشان در حالی که بهترین خط حمله را نداشتند و اغلب پیروزی‌های آن ها هم با یک گل بود ، آن قدر گل نخوردند تا قهرمان شدند .

این فرمول در لیگ یک هم جواب داد و در نهایت دو تیمی جواز صعود به لیگ برتر را گرفتند که بهترین خط حمله را نداشتند ، اما صاحب بهترین خط دفاعی بودند . ملوان و مس هم آن قدر گل نخوردند تا قهرمان و نایب قهرمان لیگ یک شده و به لیگ برتر صعودکردند .

نگاهی به جدول لیگ یک نشان می‌دهد در حالی تیم‌های خیبر و خوشه طلایی صاحب بهترین خطوط حمله ی مسابقات بودند ، تیم‌های گل نخور مس و ملوان با موفقیت این فصل را به پایان رسانده و راهی لیگ برتر شدند .

مدل آسیایی این نمونه هم تیم فولاد خوزستان است . فولادی‌ها که موفق ترین تیم ایرانی در آسیا بودند و با صدرنشینی در گروه C راهی مرحله ی یک هشتم نهایی شدند تا به مصاف الفیصلی عربستان بروند ، با همین فرمول از پس مرحله ی گروهی این مسابقات بر آمده و بالاتر از شباب الاهلی امارات ، الغرافه ی قطر و آخال ترکمنستان قرارگرفتند .

شاگردان جواد نکونام در ۶ دیدار آسیایی تنها ۲ بار تسلیم حریفان شدند تا با تنها ۲ گل خورده در ۶ بازی بدون شکست صدرنشین مرحله ی گروهی این مسابقات شوند ؛ این در حالی است که آن ها در این ۶ دیدار تنها ۵ بار موفق به گلزنی شدند .

در همین گروه هر ۳ تیم و حتی تیم انتهای جدول بیش از فولاد گلزنی کردند و حتی شباب الاهلی نزدیک به ۳ برابر فولاد گل زد ، اما پس از فولاد در جایگاه دوم قرار گرفت تا اینجا هم مشخص شود نقش گل نخوردن در فوتبال روز دنیا به مراتب بیشتر از گل زدن است .

نمونه‌ها و مدل‌های خارجی این فرمول هم به وفور وجود دارد و همین بررسی‌ها در لیگ‌های معتبر هم نشان می‌دهد اولویت در فوتبال روز دنیا ابتدا با گل نخوردن و سپس در گل زدن است . منچسترسیتی و لیورپول ، قهرمان و نایب قهرمان لیگ برتر انگلیس هم از تیم هایی هستند که در فصل گذشته تنها ۲۶ گل دریافت کردند و صاحب بهترین خط دفاعی این لیگ شدند .

یک جمله ی قدیمی و بسیار مصطلح در فوتبال وجود دارد که می گوید ؛ « تیمی که گل نزند ، گل می‌خورد » . فوتبال روز دنیا با مهندسی معکوس این جمله به این نتیجه رسیده است که « اگر گل نخوری ، گل هم می‌زنی » . و حالا این تبدیل به فرمولی فراگیر در فوتبال شده است و معمولاً تیم‌هایی به قهرمانی می‌رسند که از بهترین خطوط و ساختار دفاعی برخوردارند .

بررسی آماری در جامعه آماری فوتبال ایران حداقل این را نشان می‌دهد که این اصل در فوتبال ایران جوابگو است و تیم‌هایی که کم تر گل بخورند به مراتب موفق تر از تیم‌هایی هستند که بیشتر گل بزنند . یکی از فرمول‌های کاربردی قهرمانی در فوتبال ایران این است که ؛ « آن قدر گل نخور تا قهرمان شوی » !

علی خلف“خبرگزاری مهر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

مرداد 1401
ش ی د س چ پ ج
 1011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
0506070809  

بایگانی‌ها