لیگِ یک هشت هفته زودتر تمام شد !

آخرین خاطره ی حضورِ ملوان و مسِ کرمان در لیگِ برتر مربوط به فصلِ پانزدهم و سیزدهم است و هر دو تیم بیش از پنج سال است که از سطحِ اولِ فوتبالِ ایران فاصله گرفته‌اند .

تقسیم امتیازات در استادیوم باهنر کرمان توسط مس و ملوان ، تکرار تساوی آن ها در انزلی بود تا مدعیان اصلی صعود به لیگ برتر چشم به بازی‌های باقیمانده برای پایان این حسرت بدوزند .

ملوان که بعد از سقوط در لیگ پانزدهم به لیگ یک ، روزهای تلخ‌تری را به واسطه ی مشکلات مالی سپری می‌کرد ، از فصل گذشته مسیر جدیدی را با زوج پژمان نوری و مازیار زارع و البته اسپانسری متعهد به این باشگاه دنبال کرد . آن ها هرچند در فصل گذشته در مقطعی به عنوان مدعی ظاهر شده بودند و در جام حذفی نیز تا جمع چهار تیم بالا آمدند ، اما بیشتر به دنبال برطرف کردن ضعف‌های خود به خصوص در بخش مدیریتی و بدهی‌ها بودند . مسیر ملوان اما در این فصل کاملاً متفاوت پیش رفت . یک سیستم با نظم و برنامه ریزی و با رهبری دو زوج محبوب در انزلی . ماحصل آن هم شکست ناپذیری قوی سپید تا پایان نیم فصل بود و تداوم صدرنشینی آن ها در فاصله ی هشت هفته مانده به پایان فصل با اختلاف امتیازی قابل توجه .

ملوان که فصل ۹۵ با تفاضل گل نسبت به سیاه‌جامگان راهی لیگ آزادگان شد ، با گذشت شش فصل حضور در این سطح ، اکنون برای لیگ بیست و دوم آماده‌باش داده است . آن ها بعد از حسرت شش ساله و ماجراجویی‌هایی که حتی نزدیک بود آن ها را به لیگ دسته دوم نزدیک کند ، با مازیار زارع در انتظار رقم زدن یک اتفاق مهم هستند . اتفاقی که هافبک محبوب انزلی‌چی‌ها نیز با توصیف جالبی آن را مطرح می‌کند : ” نه انزلی و نه گیلان ، که کل ایران دل‌شان برای ملوان تنگ شده است ” .

از شمال تا کویر ؛ شاید دل فوتبالدوستان برای نارنجی‌های کرمانی هم همان قدر تنگ شده باشد که برای ملوان بندرانزلی . تیمی که در دوران حضورش در لیگ برتر با نمایش‌های تهاجمی و حضور ستاره‌های بزرگی مثل ادینیو ، امیرحسین صادقی ، قاسم دهنوی ، فرزاد حسین خانی ، فرزاد آشوبی ، مهدی رحمتی ، علی حمودی ، مهدی رجب زاده ، علی سامره و … قابل احترام و جالب توجه بود .
آن ها یک بار پیش از این در یکقدمی صعود و بازگشت دوباره به لیگ برتر قرارداشتند اما در پلی‌آف و جدال با استقلال خوزستان اتفاقاتی عجیب رقم خورد که آن ها را از صعود ناکام گذاشت . آن ها در فصل ۹۴ لیگ آزادگان به عنوان تیم دوم راهی پلی آف شدند تا با قوانین آن دوره با سومین تیم سقوط کننده از لیگ برتر رقابت داشته باشند . استقلال خوزستان از لیگ برتر و مس کرمان با هدایت اکبر میثاقیان در پلی آف رو به روی هم قرارگرفتند که دریافت دو گل توسط نارنجی‌پوشان رویای صعود را برای آن ها ناتمام گذاشت . هواداران کرمانی که طاقت این شکست را نداشتند جو عجیب و باورنکردنی را روی سکوهای استادیوم باهنر به وجود آوردند و با آتش زدن بخشی از سکوها ، باعث نیمه کاره ماندن این بازی شدند و در نهایت با رای کمیته ی انضباطی استقلال خوزستان به حضور در لیگ برتر ادامه داد و فصل بعد هم قهرمان لیگ پانزدهم لقب گرفت .

این دیداری است که در پلی آف مس کرمان مقابل استقلال خوزستان ناکام ماند و حسرت آنها را تا به امروز هشت ساله کرده است . تنش روی سکوها مانع از پایان یافتن مسابقه در آن دیدار شد .

روزها ، ماه‌ها و سال‌ها گذشت و اکنون بعد از هشت سال ، آن ها در قامت مدعی صعود بازگشته‌اند . طی این سال‌ها اتفاقات زیادی افتاد اما به نظر می‌رسد ، قرار است مس روی دستان پسر محبوب کرمانی‌ها بار دیگر مجوز لیگ برتری شدن را دریافت کند . فرزاد حسین‌خانی کاپیتان چندین ساله ی مس کرمان بعد از پایان دوران بازی ، فصل گذشته کار را در مس نوین کرمان به عنوان سرمربی استارت زد و تا هفته ی پایانی نیز تیمش مدعی صعود به لیگ یک محسوب می‌شد . او در این فصل با اعتماد مدیران کارخانه و باشگاه ، به عنوان سرمربی بومی و قابل اعتماد مس کرمان انتخاب شد و رفته رفته توانست مس را از مسیر سختی که با حضور مدعیانی چون خیبر خرم آباد ، استقلال خوزستان ، آرمان گهر و پارس جنوبی به رتبه ی دوم و نزدیک‌ترین حالت به صعود نزدیک کند .


نارنجی‌های کویر اکنون هرچند با صدرنشین (ملوان بندرانزلی) ۵ امتیاز اختلاف دارند اما این اختلاف را با تیم سوم ۶ امتیاز (آرمان گهر) و تیم چهارم ۱۰ امتیاز (خیبر خرم آباد) کرده‌اند تا در فاصله ی هشت هفته مانده به پایان فصل بالاترین شانس را در کنار ملوان برای صعود برای خود قایل باشند .


تصویر پایانی ملوان در لیگ پانزدهم ؛ جایی که آن ها راهی لیگ آزادگان شدند و شش فصل بندرنشینان را چشم انتظار گذاشته‌اند . آن ها اکنون اینچنین مغموم نیستند و در فاصله ی هشت هفته مانده به پایان فصل ، کرمان تا انزلی را با پایکوبی و جشن زودهنگام لیگ برتری شدن ، سفر کردند .

هافبک های دفاعی‌ محبوب اسبق ملوان و مس کرمان اکنون در آستانه ی برآورده کردن یک رویای بزرگ در انزلی و کرمان هستند . فرزاد حسین خانی و مازیار زارع با همان جنگجویی دوران بازیگری ، این روزها روی نیمکت تیم‌های خود بالاترین هدف را برای یک جشن بزرگ طی کم تر از دو ماه آینده دنبال می‌کنند ؛ آیا تیمی قادرخواهدبود آن ها را از این مسیر و هدف دور کند ؟

گزارش : حمید ابراهیمی

“ورزش سه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

مرداد 1401
ش ی د س چ پ ج
 1011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
0506070809  

بایگانی‌ها