چرا اسکوچیچ را دوست نداریم ؟

دراگان اسکوچیچ ، بهترین در آمار و تقریباً بدونِ مشکل و درگیری در رفتار و ارتباط اما این مردِ کروات عجیب از راه محبوبیت دور است !

مشت گرده کرده جلوی لبنان ، ۱۵ بازی بدون باخت ، ۱۴ برد ، صعود بدون حرص و جوش به جام جهانی ، اسم خارجی و … دراگان اسکوچیچ همه ی این ها را دارد اما چرا هنوز میزان محبوبیت او میان ایرانی ها پایین تر از نتایجی و عملکردی است که او کسب کرده ؟! بی شک آن طرفی که از حضور اسکوچیچ در تیم ملی ایران سود کرد ، مرد کروات بود ، یک تصمیم برد-برد ؛ اما کم لطفی است که زحمات و البته انگیزه ی قابل تحسینش برای اثبات توانایی هایش را نادیده بگیریم .

شاید اتفاقاتی که در زمان حضور کی روش و رفتن او رخ داد ، انتقادات و هجمه های بی اساس به او ، پرونده ی عجیب و افسانه یی ویلموتس ، شکاف عمیق بین مردم ، رسانه با فدراسیون به خاطر بی کفایتی مسوولان و البته شیوه ی انتخاب اسکوچیچ یکی از مهم ترین عللی است که باعث شده سرمربی تیم ملی هنوز جایی در میان قلب ها نداشته باشد . گویا همه اسکوچیچ و موافقانش را مخالف کی روش می پندارند ، چرا که همان ها بسیاری از خدمات ، نظم و انضباط و کلاس کاری کارلوس را به راحتی نادیده گرفتند و بارها به او لقب دلال هم دادند ؛ که در ادامه خدا ویلموتس را در دامان فوتبال ایران گذاشت تا بدانیم کی روش و برانکو که بودند !

حتی اگر سری به صفحات مجازی هم بزنیم کم پیش می آید فن پیج یا همان صفحه ی هواداری اسکوچیچ را ببینیم ؛ در حالی که بازیکنان و مربیان خارجی نیامده به استقلال و پرسپولیس صاحب ده ها صفحه طرفداری می شوند . حتی همین الان هم طرفداران مجازی کی روش و برانکو به فعالیت خود ادامه می دهند !

کم تر کارشناسی است که کارنامه و شرایط فنی کی روش را حتی همطراز اسکوچیچ بداند اما موضوع اینجاست که یک جا ، از یک زمان و از یک روزی باید همه به مقایسه ی اسکوچیچ و کی روش و برانکو پایان بدهند ؛ اصلاً همین مقایسه ها فوتبال ایران را به اینجا رساند . زمانی که برانکو و کی روش همزمان در ایران بودند ، بسیاری از اطرافیان این دو هیزم به آتش اختلافات ریختند و کاری کردند که نصف فوتبال ایران صرف بیانیه های این دو شود ؛ یک روز بیانیه ی کی روش و نیمه شب بیانیه ی برانکو ! این اتفاقات در حالی رخ داد که با حضور این مربیان که هردو تاثیر انکارنشدنی در کیفیت فنی فوتبال ایران داشتند ، می توانست شرایط بهتری حتی برای تیم ملی هم رقم بخورد اما امان از این اخلاق عجیب فوتبال ایران که آن ها را هم عوض کرد !

حالا اما اسکوچیچ که نه مخالف برانکو بود ، نه مخالف کی روش و نه آن ها را برکنارکرد و نه حتی ویلموتس را به ایران آورد و آن قرارداد ننگین را بست ، هرچه می کند محبوب نمی شود که نمی شود .

مردم تحسینش می کنند ، رسانه ها تمجیدش می کنند ، خارجی ها  تعجب می کنند که چرا از او ایراد می گیریم ، خودش تلاش می کند ، آرام است ، هیاهو ندارد ، پروازی نیست ، انگیزه دارد ؛ اما این مرد کروات گویا برخلاف هموطنش برانکو یا حتی کی روش ، کاریزمایی برای محبوب شدن ندارد !

شاید اگر بماند ، شاید اگر شانس بیاورد و در جام جهانی تیمش دست به کار بزرگی بزند ، یک روز او هم فن پیج داشته باشد ؛ شاید هم این اتفاق بیفتد اما بازهم اسکوچیچ برخلاف تیمش خوش شانس نباشد و محبوب نشود !

 

"مریم روحی - خبرآنلاین"

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

مرداد 1401
ش ی د س چ پ ج
 1011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
0506070809  

بایگانی‌ها