کارونِ اروندِ خرمشهر سکویی برای صعود به لیگِ یک ! / داماش در حال غرق شدن در تیکی‌تاکای امتیازبگیران

امتیازِ باشگاه کارونِ اروندِ خرمشهر در سال‌های اخیر تبدیل به یک سوژه ی داغ شده است و این وسط مشخص نیست تکلیفِ داماش چه می شود .

موضوع برگشت امتیاز دسته یک تیم داماش گیلانیان به استان خوزستان و شهر خرمشهر تبدیل به موضوعی داغ در فوتبال ایران شده است . در تابستان 98 اسماعیل حاجی‌پور مالک قبلی باشگاه داماش گیلانیان توانست با خرید امتیاز تیم لیگ یکی اروند خرمشهر ، داماش را به لیگ آزادگان برساند .

عدم پرداخت حق امتیاز (سه میلیارد و پانصد میلیون تومان) به اضافه ی بدهی‌های باشگاه اروند ، حق خروج امتیاز از استان خوزستان و همچنین درصد هیات فوتبال این استان ، باعث درخواست فسخ قرارداد واگذاری توسط باشگاه اروندخرمشهر شد و کمیته ی وضعیت نیز رای خودش را به نفع این باشگاه جنوبی صادر کرد . پس از آن با اعتراض باشگاه شمالی این پرونده به کمیته ی استیناف رفت و در آن جا نیز رای به بازگشت امتیاز اروندخرمشهر داده شد .

پس ازبازگشت امتیاز به اروندخرمشهر ، خیبر خرم آباد با خرید آن راهی مسابقات لیگ یک فوتبال کشور شد و به همین خاطر حرف و حدیث‌های زیادی در مورد حیدربهاروند (سرپرست خرم آبادی فدراسیون فوتبال) مطرح شد . به طوری که مالک قبلی باشگاه داماش معتقد است او در این راه سنگ اندازی کرده است .

خریدار امتیاز اروند خرمشهر : مدیرعامل اروند به من گفت بهاروند مانع انتقال (امتیاز) تیم به گیلان است

اسماعیل حاجی‌پور مالک باشگاه داماش گیلان در گفت‌وگویی زنده با شبکه ی باران عنوان کرد : حدود یک ماه و اندی است که تیم را به سامان سهرابی (مالک جدید باشگاه داماش گیلانیان) تحویل دادیم و او هم تلاش‌هایی کرد اما نتوانست . در نتیجه به تهران رفتم و از دوستانم خواستم که بیایند و این پول را پرداخت کنند . امیرسامری (مدیرعامل کارون اروندخرمشهر) از سه میلیارد به چهار میلیارد و بعد به پنج میلیارد رسید (قیمت را افزایش داد) و بالاخره موافقت شد که این پول به او پرداخت شود .

حاجی‌پور افزود : حدود یک هفته است که مدام با او تماس می‌گیریم و امروز و فردا می‌کند . بهاروند در اینجا ذی‌نفع است و دنبال این بود که این (امتیاز) تیم را به خرم آباد ببرد . خرم آباد هم با سامری صحبت کرد . سامری به ما گفت ؛ “بهاروند مانع انتقال (امتیاز) تیم به گیلان است .” شاید می‌خواهند به زعم خودشان انتقام احقاق حقی که ما در اهواز کردیم را بگیرند . متاسفانه مافیای این‌ها کار خودش را می‌کند و ما هم از این طرف در حال تلاش هستیم .

سلطانی‌فر نان و نمک گیلان را خورد اما همکاری نکرد

مالک قبلی باشگاه داماش گیلانیان با اشاره به نقش وزارت ورزش در این ماجرا گفت : جناب نوبخت یک بار 5 میلیارد به وزارت ورزش داد . به همراه استاندار ، رییس هیات فوتبال و مدیرکل ورزش و جوانان گیلان چندین بار به تهران رفتیم و جلسات متعدد گذاشتیم . پول به حساب وزارت ورزش رفت اما وزیر ورزش با این که خودش نان و نمک گیلان را خورده ، متاسفانه این کار را (همکاری) نکرد . در نتیجه دوستان مان را متقاعد کردیم و آن‌ها هم موافقت کردند و آمدند ولی تا امروز بهاروند گویا نگذاشته که اتفاقی بیفتد .

حاجی‌پور ادامه داد : ضمن این که استاندار و مدیرکل اداره ی ورزش و جوانان خوزستان خیلی همکاری می‌کنند و مرتب با هم در تماس هستیم . زیر سِرُم بودم . حال من خوش نیست چون حال مردم من خوش نیست . حال هواداران خوش نیست ولی یک لحظه از تلاش دست بر نداشتیم . سه روز است آماده‌ام به تهران یا اهواز یا هرکجا که لازم باشد بروم . به شدت همه پیگیر هستند . ما دست نمی‌کشیم . با این که الان هیچ سمتی آن جا (باشگاه داماش) ندارم اما شهر من است . افتخار من اینجاست . داماش برای من بسیار مهم است . سال 95 داماشی وجود نداشت اما به عشق این بچه‌ها و شهرم ، خودم رفتم و امتیاز خریدم . داماش را دوباره زنده کردیم . اجازه نمی‌دهیم و تمام تلاش مان را می‌کنیم که دشمنان داماش به هدف خودشان نرسند .

عضو شورای شهر رشت افزود : هواداران نگران نباشند . مربی را مشخص کرده‌ایم . بازیکنان خوبی گرفتیم . قول می‌دهم تیم برای صعود آماده است . امروز (امتیاز تیم را) به ما بدهند فردا تمرینات را شروع می‌کنند .

به گزارش فارس ، با این تفاسیر ، به سراغ رییس هیات فوتبال استان گیلان رفتیم تا نظر رسمی جامعه ی فوتبال این استان را در مورد این ماجرا جویا شویم .

قربانعلی الماسخاله رییس هیات فوتبال استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس ، در مورد برگشت امتیاز داماش به اروند خرمشهر و واگذاری این امتیاز به باشگاه خیبر خرم آباد برای حضور درلیگ یک ، اظهار داشت : من اطلاع موثقی در این مورد ندارم . باشگاه بهتر می‌تواند صحبت کند . کمیته ی استیناف حکم داده که این امتیاز باید به خوزستان و خرمشهر برگردد و مسوولان باشگاه داماش در حال پیگیری برای بازپس گیری امتیاز تیم هستند .

الماسخاله در مورد علت بازگشت این امتیاز به خوزستان گفت : چون مبلغ خرید امتیاز را پرداخت نکرده بودند ، پرونده به کمیته ی وضعیت رفت و بعد هم به استیناف رفت و این کمیته هم این طور رای داد . من صددرصد مخالف این اتفاق هستم اما رای کمیته ی استیناف است . خود حیدربهاروند هم می‌داند . طی چند جلسه با او صحبت کردم . می‌گوید : “ارکان قضایی فدراسیون دخالت کرده‌اند و ما دخالت نمی‌کنیم . می‌خواهیم میانجی گری کنیم این قضیه حل شود . عزیزان در استان گیلان تا تاریخ مقرر پولی که قرار بودرا پرداخت نکردند . این تیم رفته و حالا شما می‌توانید دوباره از آن‌ها امتیازش را بگیرید .”

وی افزود : حالا قرار است اسماعیل حاجی‌پور (مالک قبلی باشگاه داماش که امتیاز اروندخرمشهر را خریداری کرد) پیگیر این قضیه باشد . مسوولین پای کار هستند که این مشکل را حل کنند اما مقداری مشکل است .

در شرایط عادی ما باید مجوز بدهیم اما این حکم ارکان قضایی فدراسیون است

رییس هیات فوتبال استان گیلان در خصوص این که چه قدر احتمال دارد این امتیاز به گیلان برگردد ، عنوان کرد : این را باید حاجی‌پور بگوید . ما می‌خواهیم این تیم صددرصد در گیلان بماند . من مالک باشگاه و متولی باشگاه‌داری نیستم . ما برای باشگاه‌ها برنامه ریزی می‌کنیم و روی کارشان نظارت داریم . باشگاه‌ها زیرمجموعه ی هیات فوتبال نیستند . اجازه ی ورود و خروج باشگاه دست ما است . ما باشگاه را به اینجا (گیلان) آوردیم . اگر در شرایط عادی باشگاه بخواهد خارج شود ما باید اجازه بدهیم . هم هیات فوتبال و هم اداره ی کل ورزش و جوانان باید مجوز صادر کنند اما وقتی حکم ارکان قضایی فدراسیون فوتبال صادر می‌شود ما نمی‌توانیم دخالت کنیم . اگر اجازه ما را بخواهند که ما مخالفیم .

بهاروند گفت با سامری صحبت کنید به ما مربوط نیست !

الماسخاله افزود : وقتی آن‌ها رای می‌دهند حتی رییس فدراسیون هم نمی‌تواند رای را برگرداند . فقط می‌تواند رای را نگه دارد و دیرتر ابلاغ کند . این رای کمیته ی استیناف است . حاجی‌پور در حال مذاکره است که این امتیاز را دوباره بگیرد ولی خیلی دشوار و سخت است . الان استاندار ، اداره ی کل ورزش و جوانان ، من و … پای کار هستند . به بهاروند گفتم شرایط اینجا حساس است و خواهش می‌کنم ، همکاری کنید .  به من گفت مربوط به بخش خصوصی است و به ما ربط ندارد ، شما با سامری صحبت کنید .

وی ادامه داد : رییس هیات فوتبال یک استان دلش نمی‌خواهد تیمش برود ولی من مرجع نظر دهنده نیستم . حاجی‌پور بهتر می‌تواند در این مورد صحبت کند . این تیم با حکم استیناف رفته و رای هم قابل اعتراض و برگشت نیست . می‌گویند شما 16-15 ماه پول شان را پرداخت نکردید . 3.5 میلیارد تومان حق خرید امتیاز تیم بوده ، بعد نشستی حدود دوماه پیش با حضور مهدی محمدنبی ، طالقانی ، سامری و الطافی برگزار شد و ما هم در آن نشست بودیم . گفتند چون تاخیر داشتید یک میلیارد هم اضافه می‌شود . تعهد دادند که 4.5 میلیارد را در عرض یک هفته بدهند . دوباره همین پول را هم ندادند که کار به اینجا کشیده شد . امیدواریم با پیگیری‌هایی که انجام می‌شود ، این مشکل حل شود .

به این ترتیب خیبر خرم آباد که در فصل 96-95 به لیگ دسته دوم فوتبال کشور سقوط کرده بود ، حالا با خرید امتیاز تیم کارون اروند خرمشهر (در پاییز 99) دوباره در رقابت‌های لیگ آزادگان شرکت می‌کند و باید دید که باشگاه داماش گیلانیان به چه سرانجامی خواهد رسید .

بازگشت امتیاز به اروند و فروش دوباره آن به خیبر خرم آباد ، ابهامات دیگری را به این ماجرا اضافه می‌کند . به عنوان مثال آیا با این اتفاق مسوولان داماش با توجه به قراردادی که با مسوولان کارون اروند منعقد کردند و توسط ارکان قضایی فدراسیون منحل شد ، بازهم باید تعهدات مالی خودشان را نسبت به طرف جنوبی اجرا کند یا این تعهدات نیز با انحلال قرارداد (98/4/3) و مصالحه ی (98/5/16) بین دو باشگاه از بین می‌رود ؟

یا تکلیف داماش گیلانیان که طی توافق با باشگاه کارون اروندخرمشهر جای خودش در لیگ دسته دوم را با این تیم لیگ یکی عوض کرد چه می‌شود ؟ آیا به لیگ دسته دوم بر می‌گردد یا این که به لیگ‌های پایین‌تر از دسته ی دو سقوط می‌کند ؟ ضمن این که اگر واگذاری امتیاز اروند به خیبر قطعی و نهایی شده ، مسوولان داماش چه گونه می‌توانند این امتیاز را دوباره از باشگاه خرمشهری خریداری کنند ؟ آیا ممکن است توافقی بین آن‌ها و خیبر خرم آباد حاصل شود ؟

این‌ها سوالاتی است که همگی بُعد حقوقی دارند و مسوولان مربوطه فدراسیون فوتبال باید در جهت شفاف سازی و ابهام زدایی به آن‌ها پاسخ روشن و دقیق بدهند .

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

مهر 1401
ش ی د س چ پ ج
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30010203040506
0708  

بایگانی‌ها