به هر قیمتی لژیونر نشو

سعید بنا به هر دلیل نتوانسته در خارج از ایران فوتبالِ خود را نشان بدهد . طیِ دو سالِ اخیر برای ردینگ و یوپن در مجموع بیست بازی هم انجام نداده است . اما اصرار دارد به فوتبالِ خود در خارج از کشور ادامه دهد . مسیری که طی سالیانِ اخیر ، به دلیل نگاه ویژه ی کی روش به لژیونرها ، بارها توسطِ فوتبالیست‌های ایرانی طی شده است .

شاید اگر حکم ویلموتس نیامده بود،  خبر قرارداد سه ساله ی سعید عزت‌الهی به وایله دانمارک می‌توانست به یک شوک فوتبالی تبدیل شود . پیوستن به لیگ دانمارک که در جایگاهی نازل‌تر نسبت به لیگ کشورهای ترکیه ، بلژیک ، اوکراین و اتریش قرار دارد ، خود یک پسرفت محسوب می‌شود . علی‌الخصوص اگر آن تیم تازه به سوپرلیگ صعود کرده باشد . وایله در ده سال اخیر برای دومین بار است در سطح اول فوتبال دانمارک حضور دارد و سعید عزت‌الهی با تیمی قرارداد سه ساله بسته که احتمال سقوط آن در آخر فصل زیاد است . این در حالی است که اگر سعید عزت‌الهی برای حضور در فوتبال ایران اعلام آمادگی می‌کرد ، تمام تیم‌های مدعی خواهان به خدمت گرفتنش بودند . اما افسوس که در سر برخی از بازیکنان ما لژیونر ماندن به قدری مهم است که حاضرند تن به هر شرایطی بدهند ، اما برچسب لژیونر را بر روی خود داشته باشند .

سعید بنا به هر دلیل نتوانسته در خارج از ایران فوتبال خود را نشان بدهد . طی دو سال اخیر برای ردینگ و یوپن در مجموع بیست بازی هم انجام نداده است . اما اصرار دارد به فوتبال خود در خارچ از کشور ادامه دهد . مسیری که طی سالیان اخیر ، به دلیل نگاه ویژه ی کی روش به لژیونرها ، بارها توسط فوتبالیست‌های ایرانی طی شده است . علی کریمی ، فرشاد احمدزاده ، صادق محرمی ، امید نورافکن و رامین رضاییان بازیکنانی هستند که طی سال‌های اخیر با انتخاب اشتباه باشگاه خارجی ، به مسیر پیشرفت خودشان صدمه وارد کرده‌اند . البته هر کدام در ادامه مسیر متفاوتی را پیگیری کردند . علی کریمی بعد از عدم موفقیت در کرواسی ، بلافاصله به ایران برگشت و طی دو سال اخیر با بازی خوب خود در استقلال توانسته دوباره خود را بین فوتبالیست‌های ایرانی مطرح کند . فرشاد احمدزاده به لهستان رفت و با نیمکت‌نشینی در این لیگ سطح پایین ، هم سال پر از عنوان پرسپولیس را از دست داد و هم بعد از پشیمانی و بازگشت دوباره به پرسپولیس نتوانست جایگاه خود را پس بگیرد . صادق محرمی هم که در پرسپولیس در حال درخشش و پیشرفت بود به فوتبال کرواسی رفته و هنوز نتوانسته در آن جا جایی در ترکیب ثابت برای خود دست و پا کند و کم کم دارد از ذهن اهالی فوتبال ایران خارج می‌شود .

امید نورافکن با یک سال حضور در بلژیک ترجیح داد به لیگ ایران بیاید . با این تفاوت که بخش زیادی از پولی که می‌توانست از استقلال و سپاهان بگیرد ، هزینه ی دریافت رضایت‌نامه‌اش شد . علاوه بر این یک سال از فوتبال خود را هم از دست داد . رامین رضاییان در بلژیک موفق نبود و به قطر رفت و در تیم معمولی الشحانیه بازی می‌کند . هر چند رامین رضاییان ستاره ی این تیم است . اما از لحاظ فنی بیشتر از این که لیگ قطر و الشحانیه به رامین کمک کنند ، اوست که یک تنه تیم الشحانیه را در این لیگ نگه داشته است . البته از لحاظ مالی ، رامین وضعیت خیلی بهتری نسبت به ایران دارد . اما در دنیای حرفه‌یی فوتبال ، پیشرفت فنی ارجح است و اگر دفاع راست نسبتاً بهتری در لیگ ایران ظهور کند ، شک نکنید که رامین جایگاه خود در تیم ملی را از دست خواهد داد . حالا سعید عزت‌اللهی هم اصرار به حضور در خارج از ایران دارد . حاضر است در تیم‌های درجه چندم بازی کند ، اما به ایران نیاید . بعد از عقد قرارداد با این تیم دانمارکی در مصاحبه‌یی گفته است که به دنبال نشان دادن ارزش خود در پیراهن قرمز وایله بلدکلوب و به دست آوردن احترام با ارایه ی بازی‌های خوب است . اما کدام احترام . همان قدر که بازی‌های شهاب زاهدی در اوکراین و سوشا مکانی در نروژ قابل احترام و رشک‌برانگیزند ، درخشش سعید هم در لیگ دانمارک و تیم ضعیف وایله قابل ارزیابی خواهد بود .

امسال آخرین شانس برای سعید بود تا مثل علی کریمی به ایران برگردد و اعتبار خود را بازسازی کند . او اگر در دانمارک نسبتاً خوب هم باشد ، باید مثل امید نورافکن با پرداخت مبلغ قابل توجهی بابت رضایت نامه ، به هر تیمی که دلش می‌خواهد برود و پرداخت رضایت نامه ی دلاری از عهده ی خیلی از باشگاه‌های ایرانی خارج است . اگر او در دانمارک هم به جایی نرسد ، در ایران هم تیم‌های مدعی حاضر نیستند لژیونری که طی سه سال نتوانسته در تیم‌های نه چندان مطرح چمپیونشیپ ، بلژیک و دانمارک جایگاه ثابتی به دست آورد را به خدمت بگیرند . آن وقت است که باید مثل سوشا به حضور نیم‌بند در تیم‌های میانه جدولی ایران دلخوش باشد . سعید باید بداند که آن چه از او در ذهن اهالی فوتبال باقی مانده ، درخشش او در لباس تیم ملی و سابقه ی حضور در جوانان اتلتیکومادرید است و اگر بخواهد به همین راه ادامه دهد ، تنها چیزی که از او در ذهن همه باقی می‌ماند همان بلد بودن زبان اسپانیایی است .

 

 

"میثم مختاری - آی اسپورت"

 

 

 

نوشته‌های تازه

شهریور 1402
ش ی د س چ پ ج
 10
11121314151617
18192021222324
25262728293031
01020304050607
0809  

بایگانی‌ها