ملوانان همراه سیاست ؛ هرگز !

ملوان و ملوانان که سال‌های سال با وضعیت ناخوشایند مدیریتی می‌سوختند و می‌ساختند ، خواسته یا ناخواسته به نیت پایان دادن به بحران ها از چاله به چاه افتادند و از سال 1371 در گردابی غلتیدند که هنوز آثار تخریبی و تخدیری آن به شکلی توامان هم شهر بندرانزلی و هم فوتبال انزلی و ملوان را آزار می‌دهد .

ملوانان از بدو پیدایش به موازات بهره گیری از نیروهای انسانی مستعد و موثر در فوتبال (بازیکن ، مربی و تماشاگر) ، از عدم سازماندهی و فقدان مدیریتی متناسب با حضور شایسته ی خویش در سطح نخست فوتبال کشور رنج برده و می‌برند . بی‌تردید هنگامی‌که در مجموعه یی تمامی‌عناصر جهت پیشرفت موجود باشد اما مدیریت توان ترکیب تاثیرگذار میان آن ها را نداشته باشد ، دیگر حتی سرمایه‌گذاری مناسب از سوی باشگاه هم بی فایده است و مشکل موجود در راس هرم مدیریتی با جایگزین‌هایی در سطوح پایین تر مرتفع نخواهد شد . مدیریت فوتبال به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های علم مدیریت می‌بایست جدای از آشنایی با الفبا و مضامین فرهنگ فوتبال ، بر وجوه فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی فوتبال نیز (که هر یک به طور مجزا در فوتبال مدرن به تعریف در آمده است) اشراف داشته باشد و چه در مدیریت فردی و چه در مدیریت جمعی توانایی تلفیق میان عناوین برجسته ی فوتبال نظیر : احساسات و انتظارات علاقه مندان ، عملکرد بازیکن – مربی ، ایجاد اشتغال ، درآمدزایی ، تبلیغات ، شخصیت تیمی‌ و … بهره گیری منطقی از سیاست (و نه باج دادن به شبه جریانات سیاسی و شبه سیاسیون دور و نزدیک) وجود داشته باشد . آیا اگر نگاهی منصفانه به عملکرد مدیریت ملوانان به ویژه در 12-10 سال اخیر بیافکنیم می‌توان نقطه ی مثبتی را یافت که ملوانان از آن سود برده باشند ؟ هرگز . ملوان و ملوانان که سال‌های سال با همین وضعیت ناخوشایند مدیریتی می‌سوختند و می‌ساختند ، خواسته یا ناخواسته به نیت پایان دادن به بحران یاد شده از چاله به چاه افتادند و از سال 1371 در گردابی غلتیدند که هنوز آثار تخریبی و تخدیری آن به شکلی توامان هم شهر بندرانزلی و هم فوتبال انزلی و ملوان را آزار می‌دهد . اگر ظاهر و باطن داستان یکی باشد ، سرمربی کهنه کار ملوان به عنوان یکی از بنیان گذاران ملوان که (فرزند خویش دانستن ملوان و زندگی نمودن با آن را در زمره ی تیترهای ادبیات ورزشی شهر جای داده است) برای پایان دادن به قصه ی پر غصه ی ملوان و به ویژه حل مشکلات مالی باشگاه [علی القاعده با رایزنی‌های پشت پرده] حمایت همه جانبه یی را از کاندیدایی در دوره ی چهارم انتخابات مجلس به عمل آورد و ملوان مردمی ‌شد ملوان سیاسی . نتایج این حرکت ناصواب – حمایت صوری و مقطعی از ملوان و تنزل ملوان در حد یک دستاویز و ابزار چه بود ؟

1- تنها دلخوشی دوستداران ملوان شد ابقای ملوان در لیگ دسته اول ، بی هیچ آینده نگری و چشم انداز معطوف به رشد پایدار ملوان و به رغم ضعف و سقوط مستمر ملوان ، نگاه انتقادی به مجموعه ی ملوان و مدیریتش از یادها ‌رفت .

2- در ادامه ، کار به جایی رسید که فوتبال و ورزش انزلی هر یک به گونه یی تحت انقیاد (فرد و گروهی البته شبه سیاسی) قرار گرفتند و بحران کنونی موجود در روابط پیشکسوتان ملوان نیز ریشه در جبهه گیری‌های سیاسی و یا استقلال شخصیتی شان دارد .

3- وقتی به هر دلیل روابط حسنه ی میان نماینده ی فوق با مربی کهنه کار ملوان به هم خورد و بدل به روابط خصمانه گشت ، ضرری متوجه این دو نشد بلکه بندرانزلی در جمیع جهات متضرر گشت ، یکی می‌خواست حال دیگری را بگیرد به ملوان رحم نمی‌کرد .

‏4- …. و بازی ادامه دارد و با بی‌تفاوتی محض دست اندرکاران باشگاه که هنوز نفهمیده‌اند که شکوه و منزلت نام نامی‌ملوان به سادگی به دست نیامده است که با این مسوولیت ناشناسی ها از دست برود ، هر از چندی جریانی شبه سیاسی و یکی از شبه سیاسیون بومی‌قدرت تفویض شده از سوی مردم را دقیقاً در جهت تضعیف ملوان به کار می‌گیرد و ضرباتی که ملوان از بومی‌ها متحمل می‌شود ، بسیار مهلک تر از تبعیضاتی است که از مرکز در حق فوتبال انزلی و ملوان روا داشته شد .

خانم ها و آقایان دوستدار حقیقت ملوان :

همه ی گسست ها و پس‌روی ها ناشی از ضعف مدیریت ؛ به ضرر ملوان بود و به سود ملون‌های روزگار ، با مقاومت در برابر وعده‌های شبه سیاسیون دور و بر ملوان ، در کوچه پس کوچه‌های نمناک انزلی به جای زمزمه ی غمگین ترین ترانه از مرگ قو ، آواز زندگی ملوان آغاز خواهد شد …

خرسند شدیم از این که امروز

تا شـب نشده رنگ دگر شـد

 

رنگی دگــر اسـت نه رنگ دیــــــروز

گفتند از این نکته هزاران نکته بیـاموز

 

بندر انزلی 17:36 دقیقه ی آدینه ی 1384/04/19 - "سروش ملت پرست"  

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

مهر 1401
ش ی د س چ پ ج
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30010203040506
0708  

بایگانی‌ها