ملوان به رنگی که هرگز ندیده‌اید ؛ هواداران بی‌وفا !

تیم فوتبال ملوان یکی از تیم‌های قدیمی و ریشه‌دار فوتبال ایران مدت‌هاست که حال و روز خوشی ندارد و رفتار تماشاگران ملوان هم طوری ست که دیگر آن تماشاگران با وفای قدیم نیستند !

تیم فوتبال ملوان انزلی یکی از معدود تیم‌های شهرستانی است که در فوتبال کشور نامی ماندگار دارد . تیمی که در داخل و خارج از کشور نیز هواداران دو آتشه و متعصب دارد . هوادارانی که تا همین چند سال پیش زبانزد خاص و عام بودند اما نمی‌دانیم ملوان و هوادارانش را چه شد که هم تیم ملوان از نظر فوتبالی افول کرد و به لیگ یک سقوط کرد هم هوادارانش دیگر آن تماشاگران با وفای قدیم نیستند !

ملوانی که غفور جهانی ، بهمن صالح‌نیا ، محمد احمدزاده ، فرهاد پورغلامی ، نادر عزت‌الهی ، محمد قدیربحری ، محمد حبیبی ، پژمان نوری ، مازیار زارع و … را به فوتبال ایران و حتی آسیا معرفی کرد ، اکنون دیگر نشانی از آن تیم مقتدر در بندرانزلی را ندارد اما هنوز هم مردم بندر انزلی به عشق ملوان زندگی می‌کنند و تمام دلخوشی این شهر و بندر همین ملوان بوده و هست . شاید یکی از دلایل ماندگاری ملوان در فوتبال ایران هم همین انزلی‌چی‌های باتعصب بودند که ملوان برای شان بیشتر از یک تیم فوتبال ارزش داشت و خود زندگی‌شان بود .

ملوان تنها یک تیم فوتبال نبود ، یک مکتب فوتبالی بود و هست ، مکتبی که در آن بازیکنان ملوان از گذشته تا همین چند سال پیش همواره مورد حمایت هواداران شان بودند . هوادار ملوان فقط در هنگام برد کنار این تیم نبود ، بلکه در زمان باخت و سختی و حتی سقوط به لیگ دسته اول حامی تیم محبوب‌شان بودند و شاید به همین دلیل است که ملوان هنوز نفس می‌کشد ؛ قوی سپید خزر اگرچه از نامهربانی‌ها در طول این سال‌ها زخم برداشته و پر و بالش شکسته اما هنوز زنده است و نفس مردم یک شهر به نفس این قوی سپید خزر بند است ! مردمی که حتی در لیگ یک تیم محبوب‌شان را تنها نگذاشتند و با تشویق‌ها و حمایت‌های شان دوباره از ملوان می‌خواستند که سرپا بایستند و به مبارزه ادامه بدهد . ملوانی که بازیکنانش پوشیدن پیراهن ملوان را بزرگ ترین افتخار ورزشی‌شان می‌دانستند و به تیم‌های بزرگ کشور نه می‌گفتند .

این رفتار خوب و وفادارانه ی هواداران و بازیکنان ملوان سال‌ها زبانزد بود اما اکنون مدتی است که ملوان به رنگی درآمده که هرگز ندیده بودیم و ندیده بودید ! هواداران ملوان آستانه ی صبر و تحمل‌شان کم و کم تر شده و خیلی زود عصبانی می‌شوند و از کوره در می‌روند و شعار حیاکن رها کن سر می‌دهند ! غریبه و آشنا هم ندارد . بازیکن سرباز و غیرسرباز هم انگار برخی از هواداران ملوان سرشان نمی‌شود ! تر و خشک را باهم می‌سوزانند ! حیف است که بازیکنی که برای گذراندان خدمت سربازی اش به ملوان آمده ، زیر تیغ تیز فحاشی‌ها و خشونت کلامی هواداران قرار بگیرد . بازیکن را با محبت و تشویق جذب می‌کنند نه با فحاشی !

فرهاد پورغلامی سرمربی جدید ملوان هم از گزند این شعارها و فحاشی‌ها در امان نمانده است . مربی یی که ۵ سال قید حضور در ملوان را زد و برخی به دنبالش رفتند تا او دوباره به ملوان برگردد اما ملوان و هوادارانش را چه شده که یک باره بعد از هفته ی ششم علیه او و بازیکنانش شعار داده می‌شود ؟! این حکایت تلخ البته فقط برای پورغلامی تکرار نشده است . هواداران با وفای ملوان همه را از دم تیغ گذرانده‌اند ، از حمید استیلی گرفته تا محمد مایلی‌کهن که خودش بچه ی انزلی است و حتی فیروز کریمی و نادر دست نشان هم از حمله ی کلامی هواداران ملوان در امان نبوده‌اند . به نظرِ این هواداران عصبانی ملوان کدام مربی خوب است ؟! اصلاً آن ها یادشان می‌آید که نام شان هوادار و حامی است و باید از ملوان در مواقع سختی حمایت کنند . حیف است که ملوان گرفتار برخی تماشاگرنماهایی شود که عجول و بی‌تحمل شده‌اند . ملوان با حمایت هوادارانش می‌تواند دوباره به سطح اول فوتبال کشور برگردد ، نه با فحاشی !

 

"خبرگزاری فارس"

 

 

0 replies on “ملوان به رنگی که هرگز ندیده‌اید ؛ هواداران بی‌وفا !”

  • سعید
    5 آبان 1397 at 8:37 ب.ظ

    امیدوارم اشتباه نویسنده از عمد نبوده باشد . جا انداختن اسم بزرگ سیروس قایقران .

اسفند 1402
ش ی د س چ پ ج
 101112
13141516171819
20212223242526
27282901020304
050607080910  

بایگانی‌ها