تیم های قدیمی یکی پس از دیگری می روند !

همان طور که در خبرها خواندید دو تیم صبای قم و راه آهن تهران به دلیل عدم حضور در دو هفته ی متوالی از مسابقات لیگ 2 به دو دسته پایین تر سقوط کردند . یعنی لیگ استانی !

این اتفاق در حالی رخ داد که این دو تیم تا چندی پیش یکی از تیم های حاضر در لیگ برتر بودند و حتی صبای قم در لیگ قهرمانان آسیا هم سابقه ی حضور دارد . نیاز به توضیح نیست که راه آهن یکی از تیم های قدیمی و ریشه دار فوتبال به حساب می آمد و معرف ستاره های بزرگی به فوتبال ایران بود . از ستاره های قدیمی آن می شود از فرشاد پیوس نام برد و این اواخر هم راه آهن معرف دو بازیکن خوب به فوتبال ایران بود . میلاد و مهرداد محمدی .

راه آهن برگ زرینی از تاریخ فوتبال ایران بود . البته در سال های اخیر کم نبودند تیم هایی که به تاریخ پیوستند . ابومسلم که عنوان بهترین تیم شهرستانی لیگ برتر را در کارنامه داشت ، به خاطره ها پیوست . شموشک نوشهر که در یکی دو دهه ی اخیر معرف بیشتر فوتبالیست های مازنی به دیگر تیم های لیگ برتری بود ، بعد از فوت مهندس درویش مرد ! برق شیراز به خاطره ها پیوست و آرارات هم در آسیا ویژن حضور دارد و هر چه چشم می چرخانیم اثری از پاس تهران در فوتبال کشور نیست . 

هر چند با نابودی این تیم ها ، تیم های جدیدی شکل گرفته اند اما از بین بردن تاریخ فوتبال ایران آن هم در شرایطی که می شد از این اتفاق بد جلوگیری کرد ، به فوتبال ضربه زده است . 

طبیعتاً اگر امروز پاس در تهران حضور داشت ، باز هم می توانست جواد نکونام ها ، آرش برهانی ها ، کیانوش رحمتی ها ، خداداد عزیزی ها و … را به فوتبال کشور معرفی کند . از سویی می توانست همانند گذشته پذیرای سربازانی باشد که امروز برای بازی مجبور به حضور در تیم های دسته اولی و دسته دومی هستند . آیا بعد از ادموند بزیک ، ادموند اختر ، سرژیک تیموریان ، مارکار آقاجانیان و … بازیکن ارمنی قابل بحثی به تیم های لیگ برتری راه پیدا کرده است ؟ آیا این نمی تواند به دلیل دوری آرارات از سطح اول فوتبال ایران باشد ؟ 

مدت هاست که نوشهر بازیکنی چون کیانوش رحمتی ، رحمان احمدی و … به فوتبال کشور معرفی نکرده است ، به این خاطر که فوتبال در نوشهر فراموش شده است . دیگر اثری از مدرسه ی فوتبال رایگان شموشک نیست که بچه ها را جذب خود کند و آن ها را رشد دهد . 

تیم های قدیمی یکی پس از دیگری می روند ، در حالی که می شد با تدبیر آن ها را نگه داشت و هم چنان یاری گر فوتبال بود . اگر نیروی انتظامی پاس را رها نمی کرد ، کارخانه ی صبا این تیم را در تهران نگه می داشت و اتفاقاتی از این دست امروز فوتبال باشگاهی بی شک پویا تر بود و دست کم تیم های نوظهور برای فعالیت چشم به سکوهای خالی نمی دوختند ! 

برای زمان های از دست رفته و تیم هایی که دیگر نیستند ، شاید دیگر نتوان کاری کرد اما حداقل می توان جلوی تکرار این اتفاق و نابودی تیم های بعدی مشابه را گرفت .

 

"ورزش سه"

 

 

 

نوشته‌های تازه

تیر 1403
ش ی د س چ پ ج
 1112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
0607080910  

بایگانی‌ها