سپیدرود در حال خشک شدن

مشکلات مدیریتی و مالکیتی تیم سپیدرود رشت را کاملاً بلاتکلیف کرده است .

پس از سه هفته از شروع لیگ برتر ، بحران مالکیت و مدیریت باشگاه سپیدرود رشت دست از سر این تیم برنمی‌دارد و هنوز مسایل مالکیتی ، این تیم را به چالش کشیده است .

این تیم زیر نظر محمدجواد ثابت قدم در زمانی که او تصدی شهرداری رشت را دراختیار داشت ، توانست دو صعود پیاپی به لیگ دسته یک و لیگ برتر داشته باشند و با حمایت‌های مالی و امکاناتی شهرداری بتوانند عملکرد نسبتاً موفقی داشته باشد و با هدایت علی نظرمحمدی جواز حضور در لیگ برتر را به‌دست بیاورد . پس از صعود به لیگ برتر مالکیت این تیم دست افرادی می‌افتد که به نوعی اسم و رسم‌شان مشخص نبود و تا آمدن محمدجواد تن‌زاده در دی ماه ۹۶ وضعیت سپیدرود در هاله‌یی از ابهام قرار داشت . آمدن امیدرضا روانخواه به عنوان سرمربی سپیدرود هم باعث نشد اتفاق خاصی بیفتد و عملکرد نسبتاً ضعیف این تیم در لیگ ، هواداران سپیدرود را کاملاً نگران کرد .

با آمدن تن‌زاده ، شرایط باشگاه مقداری بهتر شد و با هدایت علی کریمی‌ ، این تیم از سقوط به لیگ پایین‌تر نجات یافت . در ادامه علی کریمی با مدیران باشگاه به مشکل خورد و با این تیم فسخ کرد .

تا شروع مسابقات لیگ هجدهم ، شرایط باشگاه به عجیب‌ترین حالت ممکن خود رسید . در روز نهم تیر ماه اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان ، پروانه ی مالکیت باشگاه را به شخصی به نام محمد نوین صادر کرد . سه روز بعد از این تاریخ اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان در اقدامی عجیب اعلام کرد ، مالکیت باشگاه سپیدرود رشت تا صدور حکم نهایی از سوی مراجع قانونی در اختیار جواد تن‌زاده خواهد بود . در تاریخ ۱۶ تیر در حکم اولیه‌ ی دادگستری ، تن‌زاده به عنوان مالک قانونی باشگاه اعلام شد .

این رای دادگستری باعث شد تا هم تن‌زاده و هم نوین اقدام به تشکیل تیم کنند . نوین با سرمربی‌گری خداداد عزیزی و تن‌زاده با هدایت علی نظرمحمدی . هر کدام کار خودشان را انجام دادند و هردو ادعای مالکیت باشگاه را داشتند . از طرفی دیگر مریم بخشی ، مدیر اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان حق را به محمد نوین داد و او را مالک حقیقی باشگاه قلمداد کرد . چندی بعد هیات داوری رای به میرشهاب مومنی و محمد نوین داد که این مساله باعث اعتراض تن‌زاده شد تا اعلام نهایی این انتقال به عقب بیافتد .

در تاریخ ۲۷ تیر جلسه ی رسیدگی به وضعیت باشگاه سپیدرود در دادسرای رشت با حضور طرف‌های دعوا برگزار شد و با تصمیم قاضی ، هم‌چنان دستور موقت دادگاه قبلی برای جلوگیری از اجرای حکم اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان مبنی بر خلع جواد تن‌زاده سر جای خودش است و او هنوز به عنوان مالک باشگاه سپیدرود شناخته شد .

سه روز بعد از دادگاه نهایی و تایید مستندات ارایه شده ،‌ رای هیات داوری مبنی بر تحویل باشگاه سپیدرود رشت به میرشهاب مومنی و مالک جدید این باشگاه یعنی محمد نوین توسط دادگاه  تایید شد و در نهایت ، محمد نوین موفق شد مالیکت این باشگاه را بعد از کش و قوس‌های فراوان به دست بیاورد .

نوین شروع به تکمیل باشگاه کرد و سعی کرد تیم را برای شروع  لیگ برتر آماده کند . اما این اتفاق به طور کامل نمی‌افتد و در حالی که سه هفته از لیگ برتر نگذشته است ، باشگاه سپیدرود درگیر حاشیه‌های بسیاری شده است . این تیم بحران‌زده در بازی اول مقابل سایپا سه بر صفر شکست خورد و در بازی بعد ، در ورزشگاه خانگی شش بر یک توسط سپاهان در هم کوبیده شد که حاشیه‌هایی میان هواداران و خداداد عزیزی سرمربی تیم ایجاد شد و بازتاب‌های گسترده‌یی داشت . این اتفاقات موجب شد باشگاه در نامه‌یی خطاب به هواداران از آن‌ها عذرخواهی کرده و از هواداران درخواست کند تا در این برهه ی زمانی صبر داشته باشند . بعد از این دو بازی خداداد ، تیم را برای آمادگی بازی با ماشین‌سازی شهریار تبریز به تهران می‌فرستد و روز قبل از بازی در هتل محل اقامت‌شان به علت مسایل مالی زندانی می‌شوند و با این اتفاق از پرواز خود جا می‌مانند . آن‌ها به هر طریقی که بود از هتل خارج می‌شوند و با اتوبوس خود را به تبریز رساندند . با یک روز تاخیر ، مسابقه بین این دو تیم برگزار شد و بعد از این مسابقه خداداد عزیزی به علت پرداخت نشدن مطالبات مالی از سمت خود استعفا کرد . چند روز بعد در جلسه‌یی که نوین با عزیزی برگزار کرد ، قرار بر این شد تا خداداد به صورت توافقی از سمت خود کناره‌گیری کند .

با این همه به نظر می‌رسد ، محمد نوین با وجود تلاش‌هایی که برای مالکیت بر باشگاه کرده ، ظاهراً هیچ تلاشی برای رفع موانع مالی باشگاه نکرده و تیم حتی برای پول هتلش به مشکل می‌خورد . هنوز هم مطالبات بازیکن‌ها داده نشده و نبودن سرمربی هم وضعیت باشگاه را کاملاً بلاتکلیف کرده است . همین اتفاقات موجب شده تا بین محمد نوین و اداره ی ورزش و جوانان استان گیلان جلسه‌یی برگزار و به او فرصت ۱۰ روزه‌یی برای حل مشکلات داده شود . باید دید چه اتفاقی در روزهای آینده برای این باشگاه می‌افتد و آیا مسایل مالکیتی و مدیریتی سپیدرود را به سرنوشت نفت دچار می‌کند ؟

"ایسنا"

نوشته‌های تازه

تیر 1403
ش ی د س چ پ ج
 1112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
0607080910  

بایگانی‌ها