… و جهان این‌گونه به پایان می‌رسد

بوفون فارغ از موفقیت‌هایش در ایتالیا و ناکامی‌اش در اروپا ، امروز به ایستگاه آخر رسید ؛ به آخر قصه ، پایان راه . و ما که چه قدر به این کلمه ی « پایان » عادت کرده‌ایم ؛ که بگذاریمش روی هر چیزی که دوستش داریم و فرو ریختنش را تماشا کنیم .

« چه دلیلی دارد نگران ریشت باشی ، وقتی قراره سرت از تنت جدا بشه . » هر بار به فینال لیگ قهرمانان می‌رسید ، انگار همین جمله توشیرو میفونه در « هفت سامورایی » را زمزمه می‌کرد . سال ۲۰0۳ ، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ با صورت اصلاح نشده پا به فینال لیگ قهرمانان گذاشت . انگار می‌دانست وارد مراسمی آیینی شده که در انتها قربانی خواهد شد ؛ قربانی سرنوشتی که در اروپا همیشه او را سمت بازنده‌ها نگه داشت . درست مثل فینال سال قبل لیگ‌قهرمانان که صورت اصلاح نشده‌اش او را پیرتر ، خسته‌تر و البته پایبندتر نشان می‌داد . پایبند به قانونی که می‌گفت : « وقتی قراره بازنده از فینال بیرون بیای ، دیگه چه فرقی می‌کنه ریشت رو اصلاح کرده باشی یا نه ؟! »

بوفون فارغ از موفقیت‌هایش در ایتالیا و ناکامی‌اش در اروپا ، امروز به ایستگاه آخر رسید ؛ به آخر قصه ، پایان راه . و ما که چه قدر به این کلمه ی « پایان » عادت کرده‌ایم ؛ که بگذاریمش روی هر چیزی که دوستش داریم و فرو ریختنش را تماشا کنیم . پایان مردی که ۱۷ سال در تورین زنده ماند . کسی که مرگ در این سال‌های آخر ، مثل سایه دنبالش بود ، اما باز هم راهی برای تندتر دویدن پیدا ‌کرد و تا ۴۰سالگی دوام آورد .

مرد باوقاری که هر بار شکست می‌خورد ، حس می‌کردیم مرگش موقتی است و دوباره برمی‌گردد و باز فرصت تماشای چشم‌هایش را در نبردی دیگر خواهیم داشت . اما از شنبه ی سیاه تورین و دیدار مقابل هلاس ورونا ، باور خواهیم کرد که بوفون هم رفتنی است ؛ این که تنها خاطره‌ها ابدی هستند . که حتی چشم‌های بوفون هم توان بازماندن برابر مرگ را ندارند . باور می‌کنیم فوتبال مانند میدان جنگ است ؛ پر از عشق ، احساسات ، اکشن ، درام و مرگ ؛ و البته چشم‌هایی که در پایان این جنگ همیشه خیس خواهند بود . باور می‌کنیم ستاره‌های آسمان هم دوره ی حیات دارند ؛ متولد می‌شوند ، نور می‌دهند و در نهایت می‌میرند . و جهان این گونه به پایان می‌رسد ؛ نه با فریاد ، که با حسرت .

"محمد امیرپور _ آی اسپورت"

نوشته‌های تازه

تیر 1403
ش ی د س چ پ ج
 1112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
0607080910  

بایگانی‌ها