همه ی قدوس‌ها را در آغوش بگیریم

اگر درباره ی بازیکنان دوملیتی دیگر ایران تصور درست یا نادرستی وجود داشت که آن‌ها انتخاب دیگری نداشته‌اند ، درباره ی قدوس دیگر این تصور هم وجود ندارد . بازیکنی که خودش می‌داند همه ی زندگی فعلی‌اش را مدیون سوئد است ، امروز تیم ملی ایران را برای بازی انتخاب کرد .

سبک زندگی رسمی ، تا دو دهه ی پیش ، هیچ نوع زندگیِ دیگری را نمی‌پذیرفت . برای کار دولتی ، برای وام گرفتن ، برای راه افتادن کاری اداری ، حتی برای یک زندگی معمولی بدون درگیری‌های زیاده از حد باید این سبک زندگی رسمی پذیرفته می‌شد . کسانی بودند که نمی‌توانستند این نوع زندگی را بپذیرند و همین نپذیرفتن هم آن‌ها را محروم می‌کرد و هم ایران را از توانایی‌های آدم‌هایی که شکل دیگری زندگی می‌کردند .

سال‌ها از شور اولیه ی مبلغان آن نوع زندگی رسمی گذشته است و همه از جمله همان مبلغان دیدگاه‌های شان را تعدیل کرده‌اند . تساهل بیشتر شده است و البته راه زیادی هنوز باقی مانده .

ستاره‌های فوتبالی دوملیتی تیم ملی بخشی از همان‌هایی هستند که فرصت ایرانی ماندن را پیدا کرده‌اند و حضورشان در تیم ملی کمک زیادی هم به موفقیت‌های ایران کرده است . از فریدون زندی تا حتی کم تر بازی کرده‌هایی مثل امید نظری و دانیال داوری و حالا اشکان دژآگه و رضا قوچان‌نژاد برای تیم ملی ایران عرق ریخته‌اند و تلاش کرده‌اند . حالا هم سامان قدوس قرار است برای تیم ملی ایران بازی کند . اگر درباره ی بازیکنان دوملیتی دیگر ایران تصور درست یا نادرستی وجود داشت که آن‌ها انتخاب دیگری نداشته‌اند ، درباره ی قدوس دیگر این تصور هم وجود ندارد . بازیکنی که خودش می‌داند همه ی زندگی فعلی‌اش را مدیون سوئد است ، امروز تیم ملی ایران را برای بازی انتخاب کرد . او ایرانی است و با انتخابش ثابت کرده است که ایرانی بودن را در قلب‌اش پذیرفته است و این چیزی نیست که بشود کسب کرد یا از کسی گرفت . یا حتی از قلب کسی در آورد .

کم هستند آدم‌هایی شبیه به سامان قدوس یا اشکان دژآگه با سبک زندگی کاملاً مغایر با زندگی رسمی ؟ حضور بازیکنانی شبیه به آن‌ها در تیم ملی می‌تواند نقطه عطفی نمادین باشد برای پذیرفتن ایرانی‌هایی که صرفاً طور دیگری زندگی می‌کنند . ایرانی‌هایی که ایرانی بودن را در قلب شان دارند و در بزنگاه‌ها آن را نشان می‌دهند ، درست همان‌طور که قدوس نشان داد . دوست ندارید قدوس یا هر کسی مثل او را در آغوش بگیرید ؟

"شاهرخ زبردست _ آی اسپورت"

telegram

نوشته‌های تازه

تیر 1403
ش ی د س چ پ ج
 1112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
0607080910  

بایگانی‌ها