چالش‌های ادامه دار لیگِ یک

مسابقاتِ لیگِ یکِ فوتبالِ ایران با گذشتِ سیزده هفته از برگزاریِ آن ، همچنان مشکلاتِ زیادی را تجربه می‌کند .

مسابقات لیگ یک فوتبال ایران اگر داغ تر از بازی های سطح اول کشورمان نباشند ، از نظر حساسیت و اهمیت چیزی هم کم تر از لیگ برتر ندارند اما این لیگ 18 تیمی مشکلات و چالش‌های سنگین‌تری را به خودش می‌بیند که در ادامه به بررسی این مسایل در هفت هفته ی اخیر می‌پردازیم .

مشکلات ادامه‌دار داوری و اعتراض‌ها به سروصدای کنار زمین

اشتباهات داوری در لیگ برتر به وضوح و به شفافیت آب دیده می‌شوند اما در لیگ یک خیلی به چشم نمی‌آید با این که شاید بتوان گفت این ماجرا ابعاد گسترده‌تری دارد :

*پس از بازی هفته ی هفتم چوکا مقابل مس کرمان ، علی لطیفی با اشاره به نگرفتن سه پنالتی توسط داور گفت : همان طور که در قشر مربیان و خبرنگاران و مدیران افراد فاسد وجود دارد ، در قشر داوران هم افراد فاسد وجود دارد . اگر کارشناسان داوری اعلام کنند که پنالتی‌های ما پنالتی نبوده ، به روح مادرم فوتبال را کنار می‌گذارم . لطیفی همچنین در جریان این بازی کنار خط خودش را به زمین زد تا تکل بازیکن حریف روی پای بازیکن تیمش را برای داور شبیه‌سازی کند که این صحنه سوژه ی خوبی برای لنزها شد !

*باشگاه بادران به خاطر اشتباهات داوری بعد از بازی هفته ی هفتم مقابل گل‌ریحان به دلیل اشتباهات داوری تهدید به کناره‌گیری از مسابقات کرد .

*محمد نصرتی سرمربی پارس‌جنوبی پس از باخت یک بر صفر مقابل استقلال خوزستان در هفته ی هشتم گفت : ما میزبان بودیم اما داور با تصمیماتی که گرفت و سوت‌های زیاد ، روند کار ما را مختل کرد . نمی‌دانم چرا داوران با ما لج کرده‌اند . هدف ما مقصر قلمداد کردن داور نیست ، اما قضاوت ضعیف آن‌ها در اکثر بازی‌ها ما را آزار می‌دهد . نصرتی همچنین پس از بازی هفته ی دوازدهم مقابل استقلال ملاثانی عنوان کرد : واقعاً سطح داوری‌ها در لیگ یک فاجعه است . اشتباه به یک یا دو صحنه ختم نمی‌شود . داوران باید توانایی مدیریت و نظم دادن به بازی را داشته باشند . داور امروز با سوت‌های بی‌مورد بارها و بارها بازی را از جریان انداخت و اجازه نداد این دیدار روند طبیعی خودش را ادامه دهد .

*پس از شکست هوادار مقابل آرمان‌گهر در هفته ی هشتم ، رضا عنایتی گفت : از حرف زدن در مورد اشتباهات داوری خسته شدم . از داوری‌ها ضرر کردیم و این کسل کننده شده است .

*در هفته ی دهم و در مصاف خانگی خیبر و استقلال خوزستان ، بازیکنان میزبان به برخورد توپ به دست بازیکن استقلال خوزستان اعتراض کردند اما این صحنه پنالتی اعلام نشد و در نهایت دو تیم به تساوی بدون گل رضایت دادند .

*سرمربی آرمان گهر پس از بازی هفته ی یازدهم مقابل مس کرمان عنوان کرد : یک هفته پیش با مدیرعامل باشگاه آرمان‌گهر صحبت کردم تا رایزنی کند یک داور در حد و اندازه ی دربی استان انتخاب شود اما با وجود نامه‌نگاری‌ها ، داوری انتخاب شده که پس از 6 ماه محرومیت آمده تا دوباره داوری کند . داوری او در نتیجه ی بازی تاثیرگذار بود . در نیمه ی اول یک پنالتی صددرصد را برای ما نگرفت . در نیمه ی دوم ، به بهانه ی خوردن توپ به کتف بازیکن ما ، به نفع مس کرمان اعلام پنالتی کرد ، در حالی‌که در قوانین فوتبال ، خوردن توپ به کتف پنالتی نیست .

*پس از بازی هفته ی دوازدهم مقابل خیبر ، باشگاه هوادار اعتراضش به داوری این مسابقه را با عنوان “هت‌تریک داور در نگرفتن پنالتی” اعلام کرد !

*عبدالله ویسی سرمربی خیبر پس از بازی هفته ی سیزدهم مقابل شاهین شهرداری بوشهر در خصوص داوری به سروصدای نیمکت‌ها در کنار خط اشاره کرد : نسبت به داوری نظری ندارم ولی در کنار زمین صحبت‌‌های زیادی از سوی نیمکت‏ و سکوها وجود دارد که این روند داور را تحت تاثیر قرار می‎ دهد . تاکنون چندین تصمیم علیه تیم خیبر خرم آباد گرفته شده ولی با این حال هیچ‎گاه به داوری اعتراض نکرده و نخواهم کرد .

*شاهین شهرداری بوشهر پس از بازی هفته ی سیزدهم مقابل خیبر ، نامه‌یی را خطاب به حیدربهاروند ارسال و به خاطر مردود شدن یک گل و اعلام نشدن یک پنالتی اعتراض رسمی خودش را اعلام کرد و از رییس سازمان لیگ خواست که داوران با تجربه‌تر را به کار بگیرد .

معضلات زمین بازی تمام نمی‌شود

در لیگ یک امکانات زیرساختی مناسبی وجود ندارد و به همین خاطر تیم‌ها چالش‌های بیشتری را تجربه می‌کنند به طوری که بد بودن شرایط ورزشگاه‌ها و کیفیت زمین‌ها باعث شده رفت و آمدهای بیشتری بین شهرهای مختلف انجام شود و علاوه بر این خطر مصدومیت‌های شدید از رگ گردن به بازیکنان نزدیک‌تر باشد !

*محمود شفیعی بازیکن مس کرمان در بازی هفته ی ششم که در زمین خاکی و سنگلاخی خوشه‌طلایی ساوه آسیب شدید دید ، از جمع شاگردان مهاجری کنار گذاشته شد اما در بازی هفته ی بعد مقابل چوکا علاوه بر کاپیتان مسی‌ها که پیش از بازی با تصویر شفیعی وارد زمین شد ، پیمان میری هم پس از گلزنی با تصویر شفیعی به شادی پرداخت تا بازیکنان مس کرمان نشان بدهند که به یاد هم تیمی مصدوم شان هستند . البته بعد از بازی خوشه طلایی و مس کرمان در هفته ی ششم ، امتیاز میزبانی از استادیوم شهید چمران ساوه گرفته شد ؛ به طوری که خوشه طلایی میزبانی بعدی (مقابل نود ارومیه در هفته ی هشتم) را در ورزشگاه کارگزان تهران انجام داد که منجر به کسب اولین پیروزی این تیم با هدایت وحید بیاتلو شد .

*فریبرز محمودزاده مسوول مسابقات لیگ یک پیش از بازی‌های هفته ی نهم اعلام کرد :‌ ورزشگاه شهدای هفتم تیر بابل از میزبانی در رقابت های لیگ یک فوتبال باشگاه‌های کشور محروم است . تا زمانی که چمن ورزشگاه شهدای هفتم تیر بابل بازسازی نشود ، بازی های رایکا در این ورزشگاه برگزار نخواهدشد .

*پایان رافت سرمربی شهرداری آستارا پس از پیروزی 2-1 مقابل ملوان در هفته ی یازدهم گفت : از مسوولان انتظار کمک و یاری داریم . 11 هفته سپری شده و ما در همه ی این مدت مهمان بودیم . به دلیل ناآماده بودن زمین ورزشگاه وحدت آستارا ، مجبور به انجام بازی‌های خانگی در رشت (ورزشگاه سردارجنگل) هستیم .

*تیم چوکا نیز به خاطر آماده نبودن ورزشگاه پوریای ولی تالش در ورزشگاه سردارجنگل رشت بازی‌های خانگی خودش را برگزار می‌کند !

*همچنین تیم استقلال خوزستان که تصمیم به انجام بازی در ورزشگاه شهدای فولاد اهواز گرفته بود ، با اعلام سازمان لیگ بازی‌ خانگی هفته ی چهاردهم مقابل گل ریحان را دوباره در ورزشگاه تختی اهواز برگزارخواهدکرد .

البته این معضل در نگاه اول بر عهده ی متولیان فوتبال و ورزش در استان‌ها و شهرها است اما این سوال هم مطرح می‌شود که با این شرایط ، باشگاه‌های لیگ یکی چه گونه مجوز حضور در مسابقات را دریافت می‌کنند ؟!

چه کسی به تخلفات هیات‌های فوتبال رسیدگی می‌‌کند ؟

واقعیت این است که نظارت دقیقی روی برگزاری مسابقات لیگ دسته یک وجود ندارد . با وجود انتقادهای زیاد رسانه‌ها و تاکید زیاد مراجع مربوطه ، هنوز هم شاهد حضور هواداران در بازی‌های لیگ یک هستیم . اگر در لیگ برتر تعداد کمی به عنوان مهمان برای تماشای بازی‌ها در ورزشگاه‌ها حاضر می‌شوند ، در لیگ یک این تعداد گاهی از 100نفر هم بیشتر است !

به عنوان مثال قاسم شهبا سرمربی آرمان‌گهر بعد از بازی هفته ی یازدهم مقابل مس کرمان گفت : از هیات فوتبال استان گلایه دارم . وقتی حضور تماشاگر ممنوع است ، چرا 50 یا 100 نفر به ورزشگاه آمدند ؟ داور تحت تاثیر جو ایجاد شده توسط تماشاگران و نیمکت تیم حریف قرار گرفته بود .

میناوند در لیگ آزادگان

برگزاری مسابقات اخیر لیگ آزادگان تحت تاثیر درگذشت دو بازیکن ارزنده ی فوتبال ایران بر اثر ابتلا به کرونا قرار گرفت :

*هوادار در بازی مهم هفته ی دوازدهم یک بر صفر خیبر را شکست داد . گل سه امتیازی تیم مهمان را امیرحسین فشنگچی به ثمر رساند و پس از این گل برای بازیکن فقید فوتبال ایران اشک ریخت . کاپیتان هوادار پس از بازی گفت : مطمئنم این گل انرژی بود که مهرداد عزیز به من داد . او همیشه پشتیبان من بود و افتخار می‌کنم که چنین الگویی داشتم .

*مسعود عبدی ، مالک باشگاه خیبر خرم آباد پس از درگذشت مهرداد میناوند اعلام کرد ، بازیکنان تیم تا پایان نیم‌فصل با پیراهن مشکی به زمین می‌روند . این باشگاه همچنین در بازی مقابل هوادار طرح موزاییکی را به یاد میناوند روی سکوهای ورزشگاه خانگی خودش به اجرا گذشت که اولین اقدام لیگ یکی برای لژیونر اسبق فوتبال ایران به حساب می‌آید .

*بادران در هفته ی دوازدهم 2-1 مس کرمان را شکست داد تا روند امتیازگیری خوبش را حفظ کند و برنده ی یک بازی 6 امتیازی باشد . شاگردان محسن عاشوری پس از گل دوم با نشان دادن تصویر میناوند این گل را تقدیم به او کردند تا این برد شیرین را با یاد پیشکسوت فقید فوتبال ایران در کارنامه داشته باشند .

*در هفته ی دوازدهم چوکای تالش نیز یاد مهرداد میناوند را زنده کرد . شاگردان علی لطیفی که در ورزشگاه سردارجنگل از نود ارومیه میزبانی می‌کردند ، پیش از شروع بازی بنری را با تصویر مهرداد میناوند به همراه فرحان یوسفی بازیکن جوان ملوان که به دلیل ایست قلبی فوت کرده بود را در دست داشتند .

فجرسپاسی به یاد انصاریان

تیم قدیمی و ریشه دار شیراز با نتایج خوبی که تاکنون کسب کرده ، در سه قدمی صدرجدول قرار دارد و به نظر می‌رسد اسبش را برای بازگشت به سطح اول فوتبال ایران زین کرده است . باشگاه فجرسپاسی پیش از بازی هفته ی سیزدهم مقابل استقلال خوزستان بنری را با تصویر علی انصاریان که کار حرفه‌یی خودش در فوتبال ایران را با این تیم شیرازی آغاز کرده بود ، در کنار زمین قرار داد و بازیکنان با ادای احترام به مدافع فقید فوتبال ایران وارد زمین شدند . ضمن این که بازیکنان فجرسپاسی در این مسابقه با پیراهن مشکی بازی کردند .

هوادار تهران و گل‌ریحان نیز بازی هفته ی سیزدهم در ورزشگاه انقلاب کرج را با ادای احترام به شادروان علی انصاریان آغازکردند .

تاخیرهای ناخواسته و عهدی که عملی نشد

*دو تیم گل‌ریحان و قشقایی در هفته ی یازدهم قرار بود همزمان با 8 مسابقه دیگر از ساعت 14 به مصاف هم بروند اما به دلیل نبود آمبولانس و همچنین کم بودن تعداد نیروهای انتظامی ، با حدود 55 دقیقه تاخیر آغازشد .

*در هفته ی سیزدهم دیدار استقلال ملاثانی و چوکا قرار بود همزمان با دیگر بازی‌ها راس ساعت 14 آغاز شود اما بارندگی شدید در اهواز برگزاری مسابقه را به روز بعد (دو شنبه 20 بهمن) موکول کرد . ضمن این که در همین هفته دیدار شاهین شهرداری بوشهر و خیبر خرم آباد ، به دلیل این که بازیکنان خیبر قصد پوشیدن پیراهن مشکی را داشتند با دقایقی تاخیر آغاز شد ، چرا که داور از تیم مهمان خواست پیراهن‌های شان را عوض کنند تا با رنگ پیراهن شاهین میزبان تداخل نداشته باشد . بازیکنان خیبر که قصد داشتند تا پایان نیم‌فصل به خاطر درگذشت میناوند با پیراهن مشکی در میادین حاضر شوند ، در این بازی از پیراهن قرمز رنگ استفاده کردند .

بدون تغییر سرمربی ، به سر نمی‌شود !

مسابقات امسال لیگ یک در حالی آغاز شد که تغییرات زیاد و گسترده‌یی تا هفته ی ششم روی نیمکت 7 تیم به وجود آمد اما یک تغییر دیگر در هفته ی دهم نشان داد گذشت زمان تضمینی برای ثابت ماندن کادرفنی تیم‌ها نیست . اصغر مازیار مدرس قدیمی و کارکشته ی فدراسیون فوتبال پیش از بازی هفته ی دهم گل‌ریحان به عنوان جانشین میثم منیعی معرفی شد . مازیار کارش را با شکست در خانه ی رایکا آغاز کرد اما پس از آن در سه بازی بعدی ، موفق شد 4 امتیاز جمع آوری کند تا این تیم البرزی برای رسیدن به نیمه ی بالایی جدول در ادامه ی کار امیدوارشود .

همچنین چندی پیش اعلام شد ، علیرضا نیکبخت واحدی (مربی) از کادرفنی چوکای‌تالش جدا شده اما بازیکن اسبق استقلال در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد که این خبر تنها در صورتی صحت دارد که به صورت رسمی از جانب باشگاه اعلام شود !

تصمیم انتحاری عبدالله ویسی

یکی از مهم ترین اتفاقات چند وقت اخیر لیگ یک ، تصمیم قاطع سرمربی خیبر خرم آباد بود . ویسی پس از شکست خانگی تیمش مقابل هوادار (هفته ی دوازدهم) که شکست ناپذیری پس از 8 هفته را قطع کرد ، هفت بازیکن تیم را در اختیار باشگاه قرار داد .

پیش از این هم مهدی کریمیان مربی شاهین پس از توقف خانگی شاهین بوشهر مقابل ملوان در هفته ی هفتم گفته بود : امروز بعد از بازی فراز کمالوند تصمیم گرفت نیمی از بازیکنان را کنار بگذارد . شاید این تصمیم احساسی باشد اما بازیکنان باید بتوانند خودشان را با شرایطی که می‌خواهیم ، وفق بدهند و سطح‌شان را بالا ببرند . این که توپ را در 6 قدم وارد دروازه نکنیم ، کاری است که از دست کادرفنی بر نمی‌آید .

وقتی ورق برگشت

مورد مهم دیگر بازی‌های لیگ یک از هفته ی هفتم تا هفته ی سیزدهم ، آغاز روند امتیازگیری قعرنشین مسابقات است . نود ارومیه که تا هفته ی نهم فقط یک امتیاز را در بازی خانگی (هفته ی دوم) مقابل گل ریحان گرفت و در بقیه ی بازی‌ها فقط حریفانش را خوشحال کرد ، در 4 بازی اخیر صاحب سه پیروزی شد تا مجموع امتیازاتش دو رقمی و امیدوار به فاصله گرفتن از پله ی هجدهم شود .

همچنین پیروزی 3-1 گل‌ریحان مقابل هوادار صدرنشین در هفته ی سیزدهم ، علاوه بر این که باعث شد تیم البرزی شرایط بهتری در جدول پیدا کند ، کمک بزرگی به تیم‌های بالا نشین بود تا اختلاف شان با صدر جدول کم تر شود .

و البته پارس جنوبی که تا هفته ی ششم شکستی را تجربه نکرده بود ، در بازی هفتم مقابل هوادار شکست خورد تا روند نزولی خودش را آغاز کند . این مسابقه را شاید بتوان کلید هفت هفته ی اخیر دانست ، چرا که اکنون هوادار در صدر جدول قرار دارد و پارس جنوبی که مدعی بزرگی برای صعود به حساب می‌آمد ، روی پله ی هفتم ایستاده است .

 

گلزنان لیگ آزادگان در پایان هفته ی سیزدهم

 8 گل
حمید کاظمی (هوادار تهران)

 5 گل
سیدپیمان میری (مس کرمان)
علی خسرونژاد (رایکای بابل)

 4 گل
احسان پیرهادی و ایمان غلامی (بادران تهران)
کامبیز دهقانی (خوشه طلایی ساوه)
فرشاد جانفزا (استقلال خوزستان)

"خبرگزاری فارس"

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

شهریور 1401
ش ی د س چ پ ج
 1011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
02030405060708
09  

بایگانی‌ها