داور ، لطفاً دقت کن !

وقتی صدای چند مربی به نشانه ی اعتراض بلند می‌شود و این قدر کار بالا می‌گیرد که صراحتاً قهرمانی‌های یک تیم زیر سوال می‌رود ، آیا نباید فکری به حال داوری فوتبال کرد ؟

به گزارش گروه فضای مجازی “خبرگزاری فارس” روزنامه ی «جوان» در شماره ی امروز خود و در یادداشتی از «فریدون حسن» نوشت :

رقابت‌های هفته ی بیست و هشتم لیگ برتر به پایان رسید . رقابت‌هایی که حالا سه تیم 51 امتیازی در صدر جدول دارد و همین باعث شده تا بازی‌های هفته‌ ی پایانی این مسابقات از حساسیت ویژه‌یی برخوردار باشد . صرف نظر از این که چرا سازمان لیگ از این هفته بازی‌ها را به صورت همزمان برگزار کرد باید به اشتباهات فراوان و تاثیرگذار داوری در جریان بازی‌های این هفته از رقابت‌ها اشاره کرد ؛ اشتباهاتی که نه در یک مسابقه بلکه در چند دیدار تکرار شده و واکنش‌های تندی را هم در پی داشت .

این قبیل اشتباهات در طول رقابت‌ها از همان هفته‌های ابتدایی دیده و همواره با اعتراض هم روبه‌رو شد ، اما هر بار کمیته ی داوران فدراسیون فوتبال به بهانه‌یی از قبول این اشتباهات طفره رفت و اتفاق خاصی هم رخ نداد . اشتباهاتی که باید اذعان کرد از همان ابتدا روی نتایج بازی‌ها تاثیر مستقیم داشت و کسی به آن ها توجه نکرد ،‌ اما حالا داستان کاملاً متفاوت است . اشتباهاتی که طی دیدارهای پنج‌شنبه بعدازظهر از سوی مردان سوت و پرچم به دست رخ داد وضعیت تیم‌های صدر جدول را کاملاً به هم ریخت ، تیم‌های میانه ی جدول را دچار چالش و فانوس به دستان لیگ را هم بابت نتایج دو هفته ی آخر حسابی ناراحت کرد ، اگر این اشتباهات را نباید تاثیرگذار نامید ، چه چیز دیگری می‌توان روی آن ها نام گذاشت ؟

وقتی صدای چند مربی به نشانه ی اعتراض بلند می‌شود و این قدر کار بالا می‌گیرد که صراحتاً قهرمانی‌های یک تیم زیر سوال می‌رود ، آیا نباید فکری به حال داوری فوتبال کرد ؟

داوران ایران بدون تردید سالم‌ترین و کم‌حاشیه‌ترین داوران فوتبال دنیا هستند ولی وقتی درصد اشتباه آن هم در هفته‌یی حساس و سرنوشت‌ساز به شدت بالا می‌رود ، طبیعی است که نگاه‌ها و حرف‌ها حالت تند و خصمانه به خود می‌گیرد و اینجاست که دیگر حتی توجیهات کمیته ی داوران هم دردی را دوا نمی‌کند ، چراکه باید کاری کرد . کمیته ی داوران در حالی که همین حالا برخی داوران ایران بازی‌های مهم بین‌المللی را سوت می‌زنند ، دیدارهای حساس لیگ را به آن ها نمی‌دهد چراکه قبلاً مرتکب اشتباه شده‌اند ، اما همین کمیته روی اشتباهات جبران‌ناپذیر داوران کم‌سابقه‌تر چشم می‌بندد تا اتفاقات تلخ تکرار و تکرار شود و کار به جایی که امروز مشاهده می‌شود ، برسد .

دو هفته ی پیش‌رو ، دو هفته ی حساسی است که آبروی فوتبال ایران با آن گره خورده است ، اتفاقات پنج‌شنبه بعدازظهر تمام شد ، هرچند که خیلی‌ها سوت‌ها و پرچم‌های زده و نزده شده را تا مدت‌ها فراموش نمی‌کنند ، اما هرچه بود تمام شد و حالا در فاصله ی هشت روز تا مسابقات هفته ی بیست و نهم این فرصت وجود دارد که کمیته ی داوران فدراسیون فوتبال بهترین ترکیب‌های خود را برای بازی‌های حساس این هفته و هفته ی پایانی رقابت‌های لیگ انتخاب کند .

البته پیرامون نوع برنامه‌ریزی ، ساعت بازی‌ها و مساله ی داوری مسابقات ابهامات زیادی وجود دارد که بنا به حساس بودن شرایط امروز لیگ و لزوم آرامش تیم‌ها و پرهیز از هرگونه حاشیه و جنجال‌سازی می‌توان به آن ها در مواقع دیگر پرداخت ولی مسلم است که فدراسیون فوتبال ، سازمان لیگ و کمیته ی داوران باید نهایت تلاش خود را انجام دهند تا رقابت‌های دو هفته ی پایانی لیگ با کم ترین تنش و حاشیه بابت مسایل داوری و هیجانات منفی برگزار و لیگ برتر به بهترین شکل ممکن به پایان برسد .

  • بازنشر از : خبرگزاری فارس

 

نوشته‌های تازه

فروردین 1403
ش ی د س چ پ ج
 1314151617
18192021222324
25262728293031
01020304050607
0809101112  

بایگانی‌ها