ملوان بدون پژمان و مازیار مثل منچستر بدون فرگوسن بود

مدیرعامل باشگاه ملوان انزلی گفت : باشگاه ما بعد از جدایی پژمان نوری و مازیار زارع مثل دوران منچستریوناتید بعد از الکس فرگوسن شد .

ملوان انزلی لیگ برتر بیست و سوم را با 2 باخت آغازکرد . با این حال هواداران باشگاه از این تیم ناامید نشدند و با حمایت‌های خود یکی از عوامل موفقیت  تیم بودند . اکنون این باشگاه با 16 امتیاز در رده ی چهارم جدول و بالاتر از باشگاه‌های بزرگ و مدعی مثل تراکتور ، سپاهان و گل‌گهر سیرجان ایستاده است . با آرش فهمیده مدیرعامل باشگاه ملوان گپ و گفتی در مورد ثلث اول لیگ برتر انجام دادیم که صحبت‌های او را در زیر می‌خوانید :

*  ملوان بعد از زارع و نوری تبدیل به منچستر بدون فراگوسن شد

ابتدا باید درگذشت علی نیاکانی از اسطوره‌های باشگاه ملوان را تسلیت بگویم . در باشگاه ملوان همواره به بزرگ ترها و پیشکسوتان احترام گذاشته می‌شود و این مکتب و روش باشگاه ملوان است . باشگاه ملوان در این فصل بعد از جدایی پژمان نوری و مازیار زارع دقیقاً دورانی  مثل منچستر یونایتد بعد از الکس فرگوسن را تجربه کرد . نبود مازیار زارع و پژمان نوری حفره ی عظیمی برای باشگاه ملوان بود .

blank

آن ها سال‌های سال در ملوان بازی کرده بودند و در 2-3 سال اخیر هم به  عنوان مدیرعامل و سرمربی در کنار تیم بودند . نبود این اسطوره‌ها می‌توانست ضربه ی زیادی به تیم واردکند که با سعه ی صدر هواداران و تلاش کادرفنی و در راس آن مهدی تارتار و بازیکنان توانستیم  از سختی ها عبور کنیم و در لیگ برتر نتایج خوبی بگیریم . 

* تارتار تجربه ی 15 ساله‌اش را برای ما گذاشت

blank

مهدی تارتار تجربه ی 15 ساله ی خود را در لیگ برتر برای ما گذاشت و توانستیم نتایج خوبی بگیریم آن هم بعد از این که فصل را با دو باخت شروع کردیم . تارتار با هواداران ملوان هم ارتباط خوبی برقرارکرد . ملوان تیمی دوست داشتنی شد مثل همان ملوان قدیمی که تا آخرین دقیقه برای موفقیت و پیروزی تلاش می‌کند و بازی‌های زیبایی هم ارایه می کند اگر در بازی با استقلال پنالتی‌مان گل می‌شد بدون امتیاز از زمین خارج نمی‌شدیم . 

* ملوان شبیه اورست‌ نوردها است

با تلاش جمعی کادرفنی و بازیکنان به موفقیت رسیدیم و اکنون شبیه اورست نوردها شده‌ایم . می‌دانیم که یک نفر باید قله را فتح کند ، ما هم تلاش خود را انجام می‌دهیم و به سوی قله حمله خواهیم کرد .

blank

بازیکنان و کادر فنی صددرصد توان خود را گذاشته‌اند . اکنون دروازه‌بان ما یک دروازه‌بان بومی است ، شما می‌دانید 50 درصد شخصیت یک تیم دروازه‌بان آن است . من ابتدای فصل هم گفته بودم ملوان 6 جواهر تراش نکرده دارد اکنون این جواهرها در حال درخشش هستند . ما در تیم ملی بانوان هم چهار نماینده داشتیم .

* قانون سقف بودجه ضرورتی برای فوتبال ما است

قوانینی مثل قانون سقف بودجه برای باشگاه‌ها که در واقع گرته برداری از قوانین مالی جوانمردانه ی باشگاه‌ها (فاینشنال فیرپلی)  در فوتبال اروپا است اگر اجرا نشود می تواند مشکلات زیادی برای فوتبال باشگاهی ما رخ بدهد و شاید امسال آخرین سال حضور تیم‌های خصوصی در فوتبال ما شود ، در مرحله ی گذار هستیم ، بنابراین باید شفافیت مالی در باشگاه‌های‌مان ایجاد شود . در همین روزهای اخیر در لیگ برتر انگلیس باشگاه اورتون به دلیل همین قوانین با تنبیهات سنگینی مواجه شد . ما هم باید در همین مسیر حرکت کنیم و قانون سقف بودجه ضرورتی برای فوتبال ما است که باید بدون تبعیض اجرایی شود .

نباید این گونه باشد که یک باشگاه 2 هزار میلیارد  تومان بودجه داشته باشد و باشگاه دیگر 200 میلیارد تومان هم نتواند فراهم کند ، باید با بضاعتی مساوی رقابت‌ها انجام شود . باشگاه ملوان 11 تیم دارد که تیم‌های نونهالان ، نوجوانان و جوانانش در لیگ برتر کشور حضور دارند . پنج تیم هم در لیگ‌های استانی دارد ، 2 تیم در فوتبال ساحلی دارد .

* پیشنهادات شرکت‌های تبلیغاتی شرم‌آور است

برخی پیشنهادات شرکت‌های تبلیغاتی به باشگاه‌ها واقعاً شرم‌آور است . یک شرکت به ما می‌گوید تبلیغ ما را روی پیراهنت انجام بده و به جای پول از ما جنس بگیر ! و در واقع می‌خواهد تهاتر کند . مگر پیراهن یک باشگاه لیگ برتری استیکر و عکس‌برگردان است که ما یک طرف آن یک تبلیغ بزنیم و پشتش تبلیغ‌ دیگر ! این پیشنهادات شرم‌آور است ، من می‌گویم پیراهن باشگاه ملوان قداست و حرمتی دارد ، نمی‌توانم آن را به خاطر جنس و تهاتر به شرکت‌ها بدهم . من با این چالش شوک‌آور مواجه شدم . باید قوانین جوانمردانه ی مالی در فوتبال ما یا همان سقف بودجه باشگاه‌ها به درستی اجراشود . 

* قانون وارونه در فوتبال ایران !

در فوتبال روز دنیا شرکت‌های تولیدکننده ی البسه به تیم‌ها بابت پوشیدن پیراهن‌شان پول پرداخت می‌کنند  اما در لیگ برتر باید به شرکت‌های تولیدی پول بدهیم تا پیراهن‌ آن ها را بپوشیم . مثلاً برندی مانند آدیداس شاید 60 درصد هزینه‌های برخی باشگاه‌ها را پرداخت کند تا یک باشگاه پیراهن آدیداس را بپوشد اما در اینجا قوانین کاملاً برعکس شده است .

* احترام و دوستی حلقه ی گم شده ی فوتبال ما 

در فوتبال ما یک حلقه ی گمشده به نام دوستی و احترام وجوددارد . متاسفانه مدیرعامل یقه ی مربی را می‌گیرد ، مربی یقیه ی مدیرعامل را می‌گیرد و باشگاه‌ها نیز علیه یکدیگر شده‌اند و علیه همدیگر شکایت و شکایت‌کشی می‌کنند . هیچ احترام و دوستی در فوتبال دیده نمی‌شود . این شرایط اصلاً برای فوتبال ما مناسب نیست .

* یقه ی تیم های بزرگ را با بازیکنان ارزان گرفتیم

ما 50 درصد مبلغ قرارداد کادرفنی و 30 تا 40 درصد قرارداد بازیکنان را پرداخت کرده‌ایم و از تعهدات عقب نیستیم . البته در بخش آکادمی و بانوان کمی در پرداخت‌ها عقب هستیم . گران‌ترین بازیکن ما 7 میلیارد تومان دستمزدش است و ارزان‌ترین آن 2میلیارد و 500 میلیون تومان با چنین بازیکنانی ما یقیه ی تیم‌های بزرگ و مدعی مثل پرسپولیس را گرفتیم ، سپاهان را در اصفهان بردیم ، به فولاد 4 گل زدیم .

* انزلی یک فوتبال – شهر است

انزلی یک فوتبال – شهر است ؛ یک مدل جدید در فوتبال که با هزینه‌های کم به موفقیت می‌رسد . دقیقاً مثل زمانی که استقلال خوزستان با کم ترین هزینه قهرمان لیگ شد . نمونه‌های آن ها در فوتبال دنیا وجوددارد . در اسپانیا  تیم خیرونا حتی بدون آن که زمین تمرین داشته باشد در صدر جدول لالیگا قرار گرفته است . آن ها در زمین گلف تمرین می‌کنند . در فوتبال یا باید یک باشگاه بزرگ باشکوه باشید مثل فروشگاه‌های زنجیره‌یی بزرگ یا یک تک برند قابل احترام باشید که ملوان اکنون آن تک برند قابل احترام است .

blank

ما در ابتدای فصل سختی‌های زیادی کشیدیم ؛ نبود پژمان و مازیار واقعاً به باشگاه فشار آورد ، آقای پوررشید حامی مالی باشگاه هم کنار رفته بود . اما این سختی‌ها را با حرفه‌یی گری و صبوری مهدی تارتار و همراهی و همدلی هواداران پشت‌سر گذاشتیم . مهدی تارتار تجربه ی حضور در باشگاه‌های پرطرفدار را داشت . او در تیمی مثل پارس جنوبی جم هم مربی گری کرده ، تیمی که هواداران زیادی دارد . تمام این تجربیات به او برای حضور موفق در ملوان کمک کرد . تارتار همیشه به من گفته که به غیر از تیم بزرگسالان حواس‌تان به آکادمی باشگاه و تیم بانوان باشگاه هم باشد . ما در جلسات شورای فنی که بزرگانی مثل نصرت ایراندوست و حسنی مقدم در آن عضو هستند ، تمام مسایل را بررسی می‌کنیم . 

* چرا ملوان نباید ورزشگاه  اختصاصی داشته باشد ؟

باشگاه ملوان بیش از 50 سال در فوتبال ایران قدمت دارد . از تاریخ تاسیس آن روی پیراهن 1347 است . چرا این باشگاه با این همه هوادار و یک فوتبال‌شهر نباید یک ورزشگاه اختصاصی داشته باشد . ما کمبود امکانات داریم اما وقتی من در مورد کمبودها صحبت می‌کنم به مذاق برخی این مساله خوش نمی‌آید ، ما برای حل مشکل‌مان به نزد کیومرث هاشمی وزیر محترم جوانان هم رفته‌ایم . برای ساخت یک ورزشگاه جدید نیاز به مساعدت و همچنین همکاری نهادهایی مثل محیط زیست ، شهرداری و شورای شهر داریم . فوتبال می‌تواند نشاط  اجتماعی را بیشترکند . 

* در انزلی فرهنگ‌سازی کرده‌ایم

ما در کار فرهنگ‌سازی هم اقدامات خوبی انجام دادیم ، بانوان هوادار ما هم در ورزشگاه حضور دارند و باعث ایجاد جوی کاملاً پاک و خوب در ورزشگاه شده‌اند ، اگر در برخی ورزشگاه‌ها 200 بانوی تماشاگر می‌آید در بازی ملوان و نساجی بیش از 1300 بانوی تماشاگر حاضر شد و فقط تیم‌مان را تشویق کردند ، هیچ بی‌احترامی هم به حریف و بازیکنان حریف نشد . ما در فرهنگ‌سازی هم پیشرو بوده‌ایم .

* به حضور در جمع چهار تیم لیگ برتر فکر می‌کنیم

در این فصل ما هدف‌های متفاوتی داشتیم . هدف اول‌مان این بود که تک رقمی باشیم و بین تیم‌های ششم و هفتم قراربگیریم ، اما اگر بتوانیم در نیم‌فصل دوم تیم را تقویت کنیم و خواسته‌های مهدی تارتار اجراشود به حضور در جمع چهار تیم لیگ برتر هم فکرمی‌کنیم و تلاش می‌کنیم در نیم فصل 2 یا 3 بازیکن بگیریم با توجه به تغییر قوانین سربازی برخی بازیکنان درخواست حضور در ملوان را دارند و ما می‌خواهیم در نیم فصل تیم را تقویت کنیم . چند درخواست داشته‌ایم .

* تشکر از رسانه‌ها و نقدهای سازنده

رسانه میدان بلاغت است ، میدان نقد و نظر ، ما نقدهای منصفانه را پذیرا شدیم و مورد حمایت رسانه‌ها هم قرارگرفتیم . رسانه‌ها یاور ما هم بودند و همچنین هواداران‌مان . من امسال دو نقش در باشگاه ملوان دارم هم مدیرعامل یعنی نقش پژمان نوری را دارم و هم نقش مالک باشگاه یعنی پورشید فصل گذشته را ایفامی‌کنم .

نوشته‌های تازه

آذر 1402
ش ی د س چ پ ج
 10
11121314151617
18192021222324
25262728293001
02030405060708
09  

بایگانی‌ها