کی‌روش برای فوتبال‌ایران چه کارهایی کرده ؟

لابد وقتی که امیرکبیر را غرق در خون در حمام پیدا می کردند ، اکثر مردم خوشحال شدند . مردمی که شاید بر سر سوتفاهم و شاید با تصمیم گیری درست در جبهه ی مخالف امیرکبیر قرار گرفتند . او در 39 ماه صدارت این قدر به ایران خدمت کرد که نشود کسی را با او مقایسه کرد . او هرچند دوره ی صدارتش طولانی نبود اما خدماتش بسیار زیاد و غیرقابل دسترس . با این حال اگر قرار باشد تاریخ فوتبال ایران را از بدو تاسیس تا امروز مرور کنیم و یک نفر را پیدا کنیم که کلی مساله را اصلاح و درست کرده و در مسیر قرارداده ، فقط کارلوس کی روش شباهت هایی با او دارد . مربی یی که اگر قراردادش تمدید نشود این یک خداحافظی با او بعد از 7 سال است .

 ایران کارلوس ، آقای آسیا

منتقدان تا قبل از جام جهانی می گفتند ، سرمربی تیم ملی نتیجه ی خاصی به دست نیاورده . چون جام جهانی قبلاً رفتیم و قهرمان جام ملت ها نشدیم . تیم ملی ایران تا به حال 5 بار به جام جهانی راه پیدا کرده که دوبارش توسط کی روش بوده . یعنی ایران نزدیک به نیمی از موفقیتش برای حضور در جام جهانی را مدیون کی روش است .  نکته ی جالب‌تر اینجاست که تیم کی روش هر دو بار تیمش به عنوان تیم اول گروه به جام جهانی رسیده ، در حالی که در سه دوره ی دیگر ، یک دوره اول گروه بوده ، یک دوره در پلی آف و یک دوره به عنوان تیم دوم .

 ضمن این که کی روش با رکوردشکنی و بدون شکست ماندن در بازی های رسمی (28 بازی بدون شکست درآسیا) و تعدادگل کمی که خورده (2گل در 10 بازی و 9 کلین شیت) و صعود در 2 بازی قبل از پایان مسابقات بهترین عملکرد را داشته است . حالا به این مساله صدرنشینی 4 ساله ایران در رنکینگ فیفا را اضافه کنید که اگر لغو بازی دوستانه ی یونان و کوزوو نبود همچنان ادامه داشت . حالا این که منتقدان انتظار دارند تیم ملی با این امکانات و بازیکنان قهرمان جام ملت ها شود و از گروهش صعود کند را باید در قسمتی دیگر بررسی کنیم . اما کی روش ایران را بهترین تیم آسیا کرده است .

 نبرد با فوتبال واقعی ایران

تیم ملی ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2010 در گروهش چهارم شد و به جام جهانی نرسید . ایران بعد از کره جنوبی ، عربستان ، کره شمالی در رده ی چهارم گروه بالاتراز اماراتی قرار گرفت که تنها امتیازش را از ایران گرفته بود . رتبه ی چهارم در یکی از دوگروه 5 تیمی آسیا . یعنی رتبه ی هفتم و هشتم در میان ده تیم .

 درجام ملت های آسیا هم حذف در مرحله ی گروهی می توانست تا حدی رتبه ی ایران را نشان دهد .  کی روش تیم هشتم آسیا در مقدماتی جام جهانی را تحویل گرفت . اما ایران نه به لحاظ رتبه که از نظر امکانات و بعداً بازیکنان فوتبال هم رتبه یی چنین دارد . طبق آماری که هر سال کنفدراسیون فوتبال آسیا در مورد امکانات باشگاهی می دهد و خواهی نخواهی امکانات ملی را هم شامل می شود ، ایران تیم هشتم آسیاست .

 البته این آمار براساس سندسازی داده شده و رتبه ی واقعی ایران باید کم تر هم باشد . در بازیکنان هم که همین الان هم همچنان مشخص است ایران چه دارد . بهترین بازیکن ایران آقای گل یک لیگ درجه دومی اروپایی است . در حالی که ژاپن ، کره جنوبی ، استرالیا و عراق در 5 لیگ معتبر اروپایی بازیکن دارند .

کی‌روش در این سال ها با واقعیت فوتبال ایران جنگیده تیمی که حقش رتبه ی هفتم و هشتم آسیاست حالا به تیم اول آسیا در دو صعود تبدیل شده و این کارنامه کمی نیست . در توضیح نتیجه نگرفتن تیم ملی در آسیا همین بس که ژاپن با بهترین امکانات آسیا و 9 بازیکن در 5 لیگ معتبر اروپایی جام ملت های گذشته مقابل امارات تیم دوم گروه ایران قرار گرفت و حذف شد و به قهرمانی نرسید . حالا یکی به منتقدان بگوید که وقتی ژاپن با این امکانات و بازیکنان حذف می شود ، حذف مقابل عراق اتفاقی نیست که بشود با آن به کی‌روش انتقاد کرد .

 ورود دیسیپلین به فوتبال بی نظم

 آخرین باری که یک بازیکن تیم ملی لگد به ساک پزشک زد یا بطری آبش را به زمین کوبید یا خودش به رختکن رفت را به یاد می آورید ؟ آخرین باری که یک بازیکن ملی علیه سرمربی تیم ملی صحبت کرد را چه طور ؟ نه این که از این ها در فوتبال ایران نبود که تا دل تان بخواهد تیم ایران از این چیزها داشت و حالا ندارد . کی روش برای این که این نظم را به فوتبال ایران تزریق کند از نام های بزرگی چون رحمتی ، مجیدی ، کریمی و … گذشت .

 نظم البته فقط این نیست . نظم این است که تیم ملی برنامه دارد ، اتوبوس دارد ، هواپیمای اختصاصی دارد ، تاریخ اردوها و بازی های تدارکاتی اش مشخص است (که فدراسیون لغوشان می کند) و از همه مهم تر در تورنمنت های مهم مثل جام جهانی کمپ تمرینی دارد . شاید لازم باشد بدانید ایران در سال 2006 با فدراسیون فوتبالی که الان تعریفش را می کنند ، آخرین تیمی بود که کمپ پیدا کرد و به همین دلیل کمپ بدی از نظر موقعیت گیرش آمد . حالا شما فدراسیون و عملکردش در هر مورد را ببینید . از رو به رو شدن با مساله ی بازی با عربستان تا حق پخش مسابقات فوتبال تا فلان . در این فدراسیون نظم می بینید ؟ اما تیم ملی فوتبالش نظم دارد در بالاترین حد ممکن .

 ستاره ی تیم ملی

 تیم ملی ایران ستاره شده است . شاید به جای این جمله باید بپرسیم به نظرشما ستاره ی تیم ملی که اگر نباشد ، نتیجه نمی‌گیریم ، کیست ؟ کی روش مدت‌هاست دورِ ستاره ها را خط کشیده و تیم ملی فقط یک ستاره دارد و خودش است . مصدومیت هیچ بازیکنی نگران مان نمی کند و غیبت هیچ کدام به تیم‌ملی ضربه نمی زند .

 تیم ملی ایران حالا ستاره است که بازیکنان تیم ملی اجزایش هستند . ستاره یی که اگر این فعالیت رسانه یی مسموم 7 ماهه قبل از جام جهانی علیه تیم ملی نبود الان محبوبیتی بیشتر داشت . «تیم ملی» یک معنی ویژه دارد و آن تیم ملت ایران است ، حالا شاید بشود گفت که تیم ملی به معنی اش رسیده و تیم هیچ کسی نیست . تیم ملی ایران .

 تزریق تجهیزات

حضور کی‌روش در ایران به سرعت مدرنتیه را هم به فوتبال ایران وارد کرد . شاید جلیقه های جی پی اس ، دستگاه شوت زن توپ ،‌ دستگاه افزایش سرعت عملکرد بازیکنان و پروزون سال‌هاست که در فوتبال دنیا استفاده می شوند اما کی روش در این مدت این امکانات را به فوتبال ایران اضافه کرد و برخی باشگاه‌ها را هم ترغیب کرد که از آن ها استفاده کنند . کی‌روش به غیر از این که با پی‌گیری‌هایش ساختمان ایفمارک به ایران رسید و حالا مجهزترین مرکز پزشکی فوتبالی در ایران است با فشار به فدراسیون ساختمان پک را هم به تیم ملی اضافه کرد .

 کی روش هنوز نتوانسته فدراسیون را مجبور کند که تیم ملی یک زمین تمرین خوب داشته باشد اما به باز هم به لطف فشارهای او تیم ملی ایران حالا هواپیمای اختصاصی هم دارد . این تجهیزات همه و همه به فوتبال ایران با فشار کی روش اضافه شده ، در حالی که اگر کل فوتبال ایران را زیر و رو کنید ، همچنان بهترین استادیوم ساخته شده همان استادیوم آزادی است و این نشان می دهد که اگر کی روش نبود از این تجهیزات برای تیم ملی هم خبری نبود .

 تغییر نسل

 او برای 7 سال مجبور بوده که فهرست تیم ملی را جوان کند . با همین جمله می شود زحمات کی‌روش را بی ارزش جلوه داد اما حقیقت این است که کی‌روش در برهه ی مهمی روی نام های بزرگی خط کشید .

 حالا نظر او نظم بود یا دیسیپلین یا جوان گرایی اما جواد نکونام ، علی کریمی ، مهدی مهدوی کیا ، مهدی رحمتی ، آندو تیموریان ، خسروحیدری ، جلال حسینی نام‌های بسیار بزرگی هستند که در زمان کی‌روش کنار گذشته شدند و بازیکنان جوان جای شان را گرفتند . کی روش در طول این هفت سال همیشه به تغییر نسل فکر کرده و بدون نگاه به نام ها انجامش داده . اتفاقی که در تاریخ فوتبال ایران بی سابقه بوده است .

 هل دادن جوان‌ها به اروپا

 بازی کردن بازیکنان فوتبال ایران در لیگ های درجه چندم اروپایی حتماً تاثیر کی‌روش است . او بازیکنانی مانند جهانبخش را وقتی در لیگ ایران ستاره بودند ، دعوت نمی کرد و وقتی حضور در اروپا را می پذیرفتند ، به تیم دعوت می کرد . یک حقیقت وجود دارد . پول برای ستاره های ایرانی در ایران و کشورهای عربی بسیار بیشتر از لیگ های درجه چندم اروپایی هست . در کنار این که فوتبال بازی کردن در ایران و کشورهای عربی بسیار راحت است . بازیکنان برنامه های تمرینی سنگینی ندارند و راحت می توانند در کنار فوتبال بازی کردن به حاشیه ها برسند اما در اروپا از این خبرها نیست . تحمل این سختی و پول کم فقط برای رسیدن به پیراهن تیم ملی بوده ، چون کی روش ثابت کرده در این مسیر بازیکن به تیم ملی دعوت می‌کند .

 حالا فوتبال ایران که بعد از علی دایی مهاجم نداشت و روزگاری مجبور شد سراغ قوچان نژاد برود ، انصاری فر ، جهانبخش و آزمون را دارد و مجبور می شود که روی نام کاوه رضایی خط بکشد .

 هدیه ی اعتماد به نفس به فوتبال

 همان فوتبالی که در کارنامه‌اش شکست‌هایش 3-1 مقابل بحرین و قطر را داشت و گاهاً اردن به زحمتش می انداخت . همان فوتبالی که در جام‌های‌جهانی خودش را باور نداشت و در سال 98 جلوی آلمان پیر گفته شده بود ، ساک‌های شان را جمع کنند ، حالا به اعتماد به نفسی رسیده که در گروه مرگ جام جهانی برخی انتظار صعود داشتند و بازیکنان در پایان بازی پرتغال به خاطر حذف گریه می کردند . به این فکت رکورد شکست نخوردن 5 ساله ی تیم ملی در بازی های رسمی مقابل تیم های آسیایی را اضافه کنید .

 فکرش را بکنید . 5 سال است ایران به هیچ تیمی در آسیا در 90 دقیقه در بازی رسمی نباخته (‌شکست مقابل عراق در ضربات پنالتی بود) خب پس آخرین شکست تیم ملی 5 سال قبل بوده و رسماً دیگر کسی شکست ایران مقابل آسیایی ها را باور نمی کند . حالا می خواهد ژاپن باشد ، کره جنوبی یا ازبکستان ، چین ، قطر و بحرین و … این همان نتیجه‌گیری است که اعتماد به نفسی ویژه به تیم ملی هدیه کرده است .

 تیم‌ملی تاکتیک‌پذیر شده

 «هر کاری بلدید انجام بدهید» این تاکتیکی ترین جمله یی است که ویه‌را گفت و ایران را سال 98 به جام جهانی رساند . بازیکنان ایران بعدتر و زمان بلاژوویچ و برانکو با تاکتیک‌های فوتبال آشناتر شد اما همچنان وجود ستاره سبب می شد که فوتبال احساسی چربش پیدا کند .

 حالا اما که از ستاره‌ها خبری نیست ، تیم کی روش بسیار تاکتیک پذیراست . خوب می داند که 90 دقیقه چه می خواهد و مهم تر از همه این که فوتبال ایران یادگرفته که چه طور گل نخورد . 9 کیلین شیت از دفاع تیم ملی در 10 بازی نشاندهنده ی همین مساله است که در 7 سال جا افتاده . تیم ملی ایران در 9 بازی مقابل ازبکستان ، کره جنوبی ، سوریه ، چین و قطر فقط 8 بار به دروازه اش شوت شده که این نشان می دهد بازیکنان تیم ملی چه طور یادگرفته اند به بازیکنان حریف در آسیا حتی موقعیت هم ندهند .

 اولین دیتا بیس ایرانی

 کی روش در همه ی این سال‌ها یک فهرست 50 تا 100 نفره – در زمان های مختلف متغیر بوده است – از بازیکنان تیم ملی داشته است . بازیکنانی که نام‌شان به ترتیب آمادگی بدنی نوشته شده است . فهرستی که قد و وزن و سن و همه ی مشخصات بازیکنان را به دقت ثبت کرده است و کی روش به وسیله ی این فهرست می داند که اگر فلان بازیکن در فلان پست مصدوم شد ، کدام یکی را باید جایگزین کند . این اولین دیتابیس بازیکنان فوتبال ایران است که کی روش تهیه کرده و بسیار در روند آماده نگه داشتن تیم ملی و البته جوان گرایی به او کمک می کند .

 ارزشمند شدن نیمکت ایران

 از زمانی که کی روش روی نیمکت فوتبال ایران نشسته است . نیمکت تیم ملی ایران را ارزشمند کرده  . البته استخدام هر مربی بزرگی چنین دستاوردی را به تیم ملی ایران هدیه می کرد اما به هرحال به لطف بزرگی نام کی روش بارها نام تیم ملی ایران مطرح شده است . او اخیراً نامه یی علیه نایک تنظیم کرده که بزرگی نامش به رسانه یی شدن اتفاق منجر شده . کی روش قبل از این هم یک بار علیه تحریم ها و مصایبش برای تیم ملی صحبت کرده بود که بازخورد زیادی داشت . اما کلاً او چون کی روش است ، حرف هایش برد زیادی دارد و نام ایران را مدام در رسانه ها زنده نگه می دارد و مخصوصاً وقتی که تیمی مثل منچستر بدون مربی می شود و از کی روش به عنوان نامزد مربی گری اش یاد می کنند . اگر به این مساله باور ندارید بازیکنانی مثل دژاگه ، و قوچان نژاد بارها در مصاحبه های شان گفته‌اند که به خاطر اعتبار کی روش حضور در تیم ملی را پذیرفته اند .

 بهترین آمار تاریخ فوتبال ایران در جام جهانی

 این آخرین دستاورد کی روش است که حسابی هم مورد هجمه قرار گرفته . ایران 4 امتیاز در جام جهانی به دست آورده است که این بیشترین امتیاز ایران در تاریخ جام های جهانی است . جالب این که ایران در 3 جام جهانی بدون کی روش 5 امتیاز کسب کرده و در دو جام جهانی با کی روش هم 5 امتیاز . تیم ملی ایران در جام جهانی 2018 به رتبه هجدهم رسید که در تاریخ بی سابقه بوده . ایران در این دوره به مرحله ی دوم صعود نکرد اما با امتیاز 4 هم تیمی مثل آرژانتین به مرحله ی بعد رسید و این از بدشانسی ایران بود که نتایج دیگر گروه به نفعش رقم نخورد . در کنار بهترین نتایج می توان به 30 دقیقه بازی مقابل اسپانیا و بازی نیمه دوم مقابل پرتغال اشاره کرد که ایران به دروازه ی حریف حمله می کرد و  فقط یک دفاع کننده نبود .

 پ.ن : این روزها به خاطر رفتار اشتباه کی روش و البته جو منفی عجیبی که علیه تیمش ایجاد شده ، نوشتن در مورد اثرات مثبت او کار سختی است و احتمالاً اتهامات زیادی را متوجه نویسنده خواهد کرد اما در مورد کی روش و فعالیتش برای فوتبال ایران فقط تاریخ می تواند قضاوت درستی بکند و فقط روزی که از ایران برود ، مشخص می شود که فوتبال ایران چه چیزی را از دست داده است .

عصر ایران - (مهدی شادمانی - نقل از آی اسپورت)

 

 

نوشته‌های تازه

اسفند 1402
ش ی د س چ پ ج
 11
12131415161718
19202122232425
26272829010203
04050607080910
11  

بایگانی‌ها